Premier League, 20 august 2016, ora 17:00
Tottenham Hotspur
1 - 0
Crystal Palace

Victor Wanyama 83

Tottenham – Crystal Palace 1-0. Wanyama, decisiv la primul joc acasă al lui Spurs

Victor Wanyama
Tottenham Hotspur a învins Crystal Palace, scor 1-0, printr-un gol marcat pe final de Victor Wanyama, jucător transferat în această vară.

Cronica meciului Tottenham Hotspur - Crystal Palace, scrisă de David Petre pe 20 august 2016

Suporterii veniţi pe White Hart Lane pentru primul joc al sezonului au avut parte de surprize. În primul rând, construcţia noului stadion a necesitat înlăturarea a 4000 de scaune din sectorul nord-estic al actualei arene, de unde o înfăţişare cel puţin ciudată a acesteia. Apoi, decizia antrenorului Pochettino de a-l păstra pe bancă pe Dele Alli, oferindu-i un post de titular nou venitului Vincent Janssen după prestaţia lăudabilă din prima etapă pe terenul lui Everton. Şi, nu în ultimul rând, a fost o surpriză neplăcută ineficienţa lui Spurs, care a părut că nu poată scoate mai mult decât o remiză albă în duelul cu Crystal Palace, echipă care a ştiut să îi anihileze pe amintitul Janssen şi pe starul Harry Kane. Norocul gazdelor s-a numit Victor Wanyama, jucătorul cumpărat în iunie de la Southampton, care a marcat golul victoriei în minutul 83, având astfel parte de un prim meci memorabil în faţa propriilor suporteri.

În absenţa lui Hugo Lloris, a cărui revenire pe teren este aşteptată în luna septembrie, Michel Vorm a bifat al cincilea său meci ca titular la Tottenham de la transferul produs în urmă cu doi ani şi a avut treabă încă din debutul jocului, când a fost pus la încercare de Jason Puncheon.

A fost totuşi una din puţinele sanse al vizitatorilor. Tottenham a fost echipa care a dominat jocul şi a avut câteva bune ocazii de a puncta, însă s-a lovit de vigilenţa portarului Wayne Hennessey, aşa cum avusese parte şi etapa trecută de o evoluţie remarcabilă a goalkeeperului advers, Maarten Stekelenburg.

Toby Alderweireld a avut o bună oportunitate cu capul, iar Christian Eriksen a preferat să îl servească pe Kane în locul unei execuţii personale. În cele din urmă insistenţa lui Kane, aflat în căutarea golului 50 în Premier League, a adus gazdelor toate punctele: internaţionalul englez a sărit bine la un corner din partea stângă, Wanyama a apărut pe traseul mingii şi a prelungit-o cu capul în poartă pentru golul izbăvitor.

Anunţul oficial al transferului lui Christian Benteke la Crystal Palace a fost făcut cu ore bune înainte de joc, însă belgianul nu a fost inclus în lotul deplasat la Londra. Va fi aşteptat însă cu mare interes etapa viitoare, la meciul de pe teren propriu cu Bournemouth, în condiţiile în care Palace este singura echipă care nu a marcat în primele două jocuri ale sezonului. Tottenham rămâne pe teren propriu, unde va primi vizita lui Liverpool.