Tottenham – West Ham 1-1. Spurs evită un nou eşec într-un derby londonez

Un gol marcat de Heung-Min Son în minutul 84 a salvat un punct pentru Tottenham în meciul de Premier League disputat pe teren propriu cu West Ham

Tottenham - West Ham 1-1
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Tottenham a ratat ocazia de a se apropia la doar un punct de ultimul loc care permite calificarea în viitoarea ediţie de UEFA Champions League, ocupat momentan de Liverpool, după rezultatul de egalitate înregistrat pe teren propriu contra celor de la West Ham United, într-un meci contând pentru etapa a-21-a din campionatul Angliei. Un gol marcat de Heung-Min Son cu şase minute înainte de final a salvat un punct pentru Spurs, care astfel a evitat un nou eşec într-un derby londonez, după ce singura înfrângere de pe teren propriu la nivelul campionatului a fost înregistrată cu Chelsea, în luna august.

Deşi confruntarea de joi seara a venit la doar 48 de ore de precedenta partidă, ambii tehnicieni au ales să efectueze doar trei modificări în ceea ce priveşte formaţia de start pentru duelul de pe Wembley Stadium. Tehnicianul argentinian Mauricio Pochettino i-a titularizat pe Harry Kane, Serge Aurier şi Moussa Sissoko, jucători care au început doar pe banca de rezerve în meciul câştigat cu Swansea City, în timp ce David Moyes a apelat la Mark Noble, Declan Rice şi Javier Hernandez, cu Andy Carroll rămas de această dată în afara primului 11, în ciuda celor două goluri marcate cu West Bromwich Albion.

Tottenham – West Ham, dominare nevalorificată a gazdelor

West Ham a fost pusă sub presiune încă din start, iar tânărul fundaş irlandez Declan Rice a blocat în ultimul moment un şut al lui Harry Kane şi a evitat astfel ca echipa sa să se regăsească în dezavantaj pe tabelă încă din minutul 4. O eroare a portarului Adrian după o centrare din corner i-a oferit lui Eric Dier posibilitatea de a marca, însă execuţia acestuia a fost încă o dată blocată de defensiva aglomerată a oaspeţilor. West Ham a trecut apoi şi peste golul marcat de Harry Kane, anulat corect pentru o poziţie de offside şi a început treptat să gestioneze într-o manieră mai eficientă presiunea oamenilor lui Mauricio Pochettino.

Totuşi, pe finalul primei reprize, Adrian a intervenit decisiv la execuţia aceluiaşi Harry Kane, în timp ce Heung-Min Son şi Christian Eriksen l-au întrebuinţat la rândul lor pe fostul portar al celor de la Betis. Însă formaţia pregătită de David Moyes reuşea în cele din urmă să intre la cabine fără gol primit, în ciuda dominării autoritare a lui Spurs, deşi jocul defensiv practicat de oaspeţi nu oferea multe motive de încredere în ceea ce priveşte posibilitatea de a rezista şi de-a lungul ultimelor 45 de minute ale confruntării din capitala Angliei.

West Ham, aproape de un succes surprinzător

În repriza a doua, West Ham United s-a făcut remarcată pe plan ofensiv pentru prima dată când o pasă eronată a lui Davinson Sanchez i-a oferit lui Javier Hernandez posibilitatea de a scăpa spre poarta apărată de Hugo Lloris, însă fundaşul central al lui Spurs s-a revanşat imediat şi a demonstrat o viteză remarcabilă, reuşind să recupereze balonul din posesia atacantului mexican. Minutul 67 a consemnat o nouă bună oportunitate în contul lui Harry Kane, însă intervenţia lui Pablo Zabaleta s-a dovedit decisivă şi a menţinut rezultatul de egalitate de pe tabelă. Cu 20 de minute înainte de final, lipsa de iniţiativă ofensivă a celor de la West Ham United a fost salvată de execuţia de excepţie a lui Pedro Obiang, al cărui splendid şut de la distanţă l-a învins pe portarul Hugo Lloris şi va candida foarte probabil la golul sezonului în Premier League.

Pentru Spurs se contura a doua înfrângere pe teren propriu în actuala stagiune, însă echipa antrenată de Mauricio Pochettino a fost salvată de un moment de inspiraţie a lui Heung-Min Son, care în minutul 84 a restabilit rezultatul de egalitate graţie unei noi execuţii din afara careului. Inevitabil, gazdele s-au aruncat în atac, în tentativa unui gol decisiv pentru soarta victoriei, însă defensiva lui West Ham a reuşit să facă faţă ultimelor minute de joc şi a părăsit arena Wembley cu un punct extrem de important.

Rezultatul final de 1-1 face ca Tottenham să rămână pe locul al cincilea în clasamentul Premier League, deşi la o distanţă de doar şase puncte faţă de poziţia a doua, ocupată momentan de Manchester United. Pentru Spurs urmează alte două confruntări pe teren propriu, împotriva celor de la AFC Wimbledon în FA Cup, respectiv Everton în campionat. De partea cealaltă, West Ham ajunge la şase rezultate utile din ultimele şapte etape de Premier League, iar cele cinci puncte adunate în ultimele trei runde au ajutat echipa lui David Moyes să părăsească momentan zona locurilor retrogradabile.

Tottenham – West Ham, declaraţii ale antrenorilor

Mauricio Pochettino: “Am dat totul pentru a câştiga, am dominat meciul în cea mai mare parte a timpului. Dar uneori se întâmplă şi astfel de lucruri în fotbal: în ciuda faptului că domini, ai ocazii de a marca, ajungi în cele din urmă să rişti chiar un eşec. Eu sunt mulţumit de efortul depus de jucătorii mei, cu atât mai mult cu cât am avut doar 48 de ore pentru a pregăti această partidă.”

David Moyes: “Cel mai important lucru pentru noi este faptul că am rezistat atât de mult timp fără să le permitem celor de la Spurs să înscrie. Nu ne doream să venim aici şi să pierdem la patru, cinci goluri, deşi suntem conştienţi că acesta este un teren dificil pentru oricine şi Spurs este o echipă extrem de puternică. Mi-aş fi dorit să mă pot baza pe jucători precum cei de la Spurs, însă momentan acest lucru nu este posibil. Treaba mea ca antrenor este să găsesc cea mai bună metodă pentru a obţine un rezultat pozitiv, ceea ce noi am reuşit în această seara.”