Udinese – Juventus 2-6. Goluri şi spectacol pe Dacia Arena

Juventus s-a impus cu scorul de 6-2 contra lui Udinese pe Dacia Arena, într-un meci contând pentru etapa a noua din Serie A

Udinese - Juventus 2-6
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Goluri frumoase, răsturnări de situţie, multe cartonaşe galbene şi o eliminare au conturat meciul spectaculos disputat pe Dacia Arena între Udinese şi Juventus, la finalul căruia campioana Italiei a pus capăt seriei de două etape fără victorie şi a obţinut trei puncte fundamentale în duelul de la distanţă cu Napoli şi Inter pentru câştigarea titului de Serie A, după ce formaţia bianconero a pierdut puncte importante ca urmare a remizei cu Atalanta, respectiv a eşecului surprinzător de pe propria arenă cu Lazio.

Antrenorul torinezilor, Max Allegri, s-a confruntat cu numeroase probleme de lot în această primă parte a stagiunii, însă în deplasarea de pe Dacia Arena a avut posibilitatea de a alinia o formaţie de start puternică, din care nu au lipsit Gonzalo Higuain, Mario Mandzukic, Paulo Dybala şi Juan Cuadrado în compartimentul ofensiv. Blaise Matuidi şi Claudio Marchisio au fost indisponibili, însă tehnicianul italian s-a putut baza pe doi oameni importanţi precum Sami Khedira şi Piralem Pjanic.

Luigi Del Neri, actualul tehnician al lui Udinese, care a s-a aflat pe banca lui Juve în stagiunea 2010–2011, deşi fără prea mult succes, a ales un cuplu ofenisv format din Maxi Lopez şi Stipe Perica, în faţa unei linii de mijloc alcătuită din Rodrigo De Paul, Seko Fofana, Emil Hallfredsson şi Jakub Jankto.

La fel cum s-a întâmplat şi la mijlocul săptămânii, când a evoluat pe teren propriu cu Sporting Lisabona, Juventus s-a văzut rapid condusă pe tabela de marcaj, de această dată ca urmare a unui balon respins greşit la mijlocul gazonului, care i-a oferit posibilitatea lui Stipe Perica să pătrundă în careu. Dribbling-ul tânărului atacant croat l-a scos din joc pe Giorgio Chiellini, iar şutul său puternic nu i-a lăsat nicio şansă lui Gigi Buffon, aducând astfel un surprinzător avantaj pentru Udinese. Însă spre deosebire de ultimele meciuri, Juventus a întors rapid situaţia de pe tabelă: campioana Italiei a egalat şase minute mai târiu, după un corner executat de Miralem Pjanic şi o tentativă de respingere complet greşită din partea lui Samir, care şi-a învins propriul portar, Albano Benjamin Bizzarri. Juventus a profitat de avantajul psihologic şi a lovit decisiv în minutul 21, când centrarea lui Juan Cuadrado a fost finalizată de Sami Khedira printr-o reluare perfectă cu capul, iar gruparea torineză părea a pune rapid lucrurile în ordine. Atacantul argentinian putea asigura cele trei puncte pentru Juve, însă şutul său din afara careului a lovit bara porţii apărate de Albano Benjamin Bizzarri.

Şi totuşi situaţia a redevenit complicată pentru oamenii lui Max Allegri în minutul 26, când Mario Mandzukic a cerut un penalty, dar a văzut cartonaşul galben din partea arbitrului Daniele Doveri, iar reacţia nervoasă a vârfului croat i-a adus acestuia un al doilea cartonaş balben şi implicit eliminarea de pe teren. Pentru Mandzukic a fost primul cartonaş galben în 289 de meciuri oficiale disputate în unul dintre campionatele de top ale Europei. Aflată în superioritate numerică, Udinese şi-a creat o imensă şansă de a egala până la pauză, prin şutul lui Jakub Jankto din poziţie ideală, respins salvator de portarul şi căpitanul lui Juventus, Gianluigi Buffon.

Dacă planul lui Max Allegri era acela de a gestiona avantajul la limită de pe tabelă, ideea tehnicianului lui Juventus s-a schimbat rapid, deoarece după doar trei minute de la reluarea jocului, gruparea fiulană a restabilit egalitatea prin Danilo, care a profitat de o nouă eroarea a defensivei torineze şi l-a învins pe Gigi Buffon complet nemarcat la marginea careului mic. Fazele fixe au căpătat o importanţă extrem de mare în fotbalul modern, cu atăt mai mult într-o situaţie de inferioritate numerică, un lucru demonstrat şi de Juventus în această seară. Aflată în dificultate după golul marcat de fiulani, Juve a decis soarta celor trei puncte graţie a două faze fixe: mai întăi centrarea lui Paulo Dybala a fost reluată perfect de către tânărul fundaş Daniele Rugani, apoi mingea trimisă în careu de Pjanic a fost recentrată de acelaşi Rugani şi finalizată perfect de Sami Khedira, care astfel şi-a trecut în cont o dublă. O seară importantă pentru tânărul fundaş Daniele Rugani, care pentru prima dată în carieră a reuşţit să îşi treacă în cont un gol şi o pasă de gol în acelaşi meci, contribuind astfel decisiv la un succes esenţial pentru clubul bianconero.

Deşi a beneficiat de superioritate numerică până la final, Udinese nu a mai avut capacitatea fizică şi luciditatea necesară pentru a reuşi o nouă recuperare în faţa unui adversar mult mai titrat, care a ştiut să gestioneze avantajul de-a lungul ultimului sfert de oră. Iar pe final Juve a profitat pe contraatac şi i-a oferit lui Sami Khedira posibilitatea de semna primul hattrick din carieră în Italia, după o pătrundere centrală şi un şut la care portarul Bizzarri a avut partea sa de vină. Nu avea să fie ultimul gol al meciului: în prelungiri a fost timp pentru un moment de bucurie şi pentru Miralem Pjanic, al cărui şut din afara careului a fost deviat de defensiva fiulană şi l-a învins pentru a şasea oară pe portarul lui Udinese.

Deşi nu va fi complet mulţumit de desfăşurarea confruntării de pe Dacia Arena, în special din cauza altor două goluri primite de echipa sa, Max Allegri este conştient de importanţa victoriei pentru situţia din clasamentul Seriei A, unde Juventus recuperează două puncte atât faţă de Napoli, cât şi faţă de Inter.