Valencia – Barcelona 1-1. Remiză echitabilă în cel mai bun meci al sezonului din Spania

Valencia și Barcelona au remizat 1-1 pe Mestalla după un meci cu o înaltă calitate a jocului dar cu o mare eroare a arbitrului Iglesias Villanueva.

• Google Plus

Perechea care crease cele mai multe goluri pentru Barcelona în acest sezon a fost decisivă și pe Mestalla, însă cu rolurile inversate: era minutul 82 când Messi a înălțat perfect mingea peste apărarea Valenciei pentru voleul spectaculos al lui Jordi Alba ce a decis rezultatul final al unui derby de o mare calitate, cel mai bun meci de La Liga din acest sezon.

Singurul lucru care a umbrit jocul de pe Mestalla a fost prestația centralului Iglesias Villanueva, care i-a refuzat lui Messi un gol valabil la o minge ce a depășit cu întreaga circumferință linia porții, apoi nu l-a avertizat pe Rodrigo care și-a pus pe cap o perucă portocalie după marcarea golului de 1-0, cu câteva minute înainte ca acesta să vadă totuși un galben (care ar fi trebuit să fie al doilea) pentru un fault. Inclusiv presa madrilenă a criticat dur delegarea la un joc atât de important a acestui arbitru, pe care îl consideră “unul dintre cei mai prost văzuți centrali din Spania”.

Faza golului lui Messi i-a indignat pe catalani, care solicitaseră insistent înaintea acestui sezon introducerea arbitrajului video, dar în cele din urmă remiza de la Mestalla este echitabilă. Barcelona a făcut în primele 45 de minute cea mai bună repriză din mandatul lui Ernesto Valverde, însă după pauză Valencia a intrat pe teren cu multă intensitate și încredere că își poate etala atuurile care au adus-o pe locul 2 în clasamentul La Liga.

Fără Pique și Mascherano, Valverde l-a folosit în centrul defensivei pe Thomas Vermaelen, titular într-un meci de campionat la Barcelona pentru prima oară din ianuarie 2016! Belgianul a dat satisfacție și nu i se poate imputa golul marcat la Valencia, la care Rodrigo i-a luat fața, eroarea fiind a fundașului dreapta Semedo. De altfel apărarea catalană a fost testată doar în partea a doua a jocului, după o primă repriză în care doar o eroare a lui Rakitic în propria jumătate a dus la o situație bună pentru gazde, rezolvată de Umtiti cu o deposedare impecabilă. În rest Valencia a trecut arareori centrul terenului, fiind condamnată să se apere 45 de minute datorită pressingului ucigător al Barcelonei, care a avut în Jordi Alba, Paulinho și Semedo resurse inepuizabile de energie.

Jocul defensiv al Valenciei a fost însă aproape de perfecțiune, cu o singură eroare individuală comisă de portarul Neto care a scăpat printre picioare mingea șutată pe centrul porții de Messi și care a intrat în poartă, văzută inclusiv de jucătorii Valenciei dar nu și de centralul Villanueva sau de asistentul de pe acea parte. O lovitură liberă a aceluiași Messi, un șut din afara careului al lui Iniesta și o reluare a lui Suarez din unghi au fost singurele semiocazii ale catalanilor într-o repriză în care au avut o posesie de 77% dar și o defensivă pe măsură în față.

Debutul reprizei secunde a fost însă radical schimbat, cu Valencia mult mai incisivă în atac. Un șut bun al lui Zaza la o palmă de poarta lui Ter Stegen a anunțat golul de 1-0, venit în minutul 60 după ce Gaya l-a depășit ușor pe Semedo și a centrat în fața porții unde Rodrigo a apărut prompt pentru deschiderea scorului.

Valverde a sesizat problemele apărute în flancul drept al echipei sale și într-un sfert de oră l-a schimbat complet. Deulofeu a intrat în locul lui Rakitic dar a avut o evoluție modestă, Aleix Vidal l-a înlocuit pe Semedo, apoi Paulinho a fost mutat și el în dreapta odată cu intrarea lui Denis Suarez în locul lui Iniesta. Barcelona a reluat posesia, Valencia s-a închis din nou bine în apărare, însă nu a putut bloca geniul lui Messi, care a produs pasa lungă pentru Jordi Alba la golul egalizator. Finalul a fost palpitant, cu acțiuni la ambele porți și cu o mare ocazie pentru Zaza la ultima fază a meciului, încheiata însă cu un șut peste poartă.

1-1 pe Mestalla păstrează diferența de 4 puncte între Barcelona și Valencia în vârful clasamentului. Cele două echipe rămân neînvinse în actualul campionat și rămân bine poziționate în lupta pentru titlu, înaintea unei luni decembrie în care ambele vor juca cu Villarreal, iar catalanii vor avea de trecut și testul “El Clasico” pe Santiago Bernabeu.