2

Villarreal – Barcelona 0-2. Omul în plus, decisiv pentru victoria catalanilor

David Petre
11 decembrie 2017

Barcelona s-a impus pe terenul lui Villarreal prin golurile marcate de Luis Suarez și Lionel Messi în superioritate numerică.

ter Stegen
Intrarea lui Paco Alcacer și eliminarea lui Raba au fost momentele cheie ale meciului Villarreal – Barcelona, câștigat greu de catalani în partea a doua după o primă repriză echilibrată în care gazdele au opus o rezistență consistentă. Într-o etapă în care urmăritoarele Valencia, Atletico și Real Madrid câștigaseră pe linie, Barcelona nu își putea permite un nou pas greșit după două remize consecutive în campionat, însă a avut o misiune dificilă pe Estadio de la Cerámica în fața unui adversar care i-a citit bine jocul și care s-a dovedit a fi periculos în ciuda numeroaselor absențe. Urcările lui Soriano între linii și cursele regulate ale lateralilor au fost armele cu care Villarreal a pus probleme Barcelonei pe faza ofensivă, în timp ce apărarea robustă a închis bine culoarele spre poarta lui Asenjo cât timp s-a jucat unsprezece contra unsprezece, prefigurând până în minutul 60 o nouă seară frustrantă pentru catalani.

Paulinho, Denis Suarez și Sergi Roberto, titulari la Barcelona

La fel cum o făcuse pe Mestalla, Valverde i-a oferit un loc de titular lui Paulinho în vârful rombului în care Rakitic a jucat ca de obicei în dreapta iar Denis Suarez a fost preferat în partea stângă în locul accidentatului Iniesta. În această formulă Barcelona nu a avut siguranță defensivă în axul central unde a lăsat spații de pătrundere adversarului chiar dacă Busquets a făcut risipă de energie, în timp ce Denis Suarez a fost șters pe faza de construcție și i-a oferit puțin ajutor lui Jordi Alba, aflat într-o zi de grație. În aceste condiții Messi a trebuit să preia încă de jos responsabilitatea construcției, lăsându-l prea izolat pe Luis Suarez în atac, de unde numărul redus de ocazii ale Barcelonei în prima parte a meciului. Jocul nu a fost strălucit nici în partea dreaptă, unde Sergi Roberto a fost preferat lui Semedo dar nu a avut acțiuni notabile ca fundaș lateral.

Eliminarea lui Raba a înlesnit succesul Barcelonei

După două remize consecutive pe terenul lui Villarreal, Barcelona a început tare meciul și Pique a lovit transversala în minutul 3. A fost totuși singura situație clară a catalanilor într-o primă parte a jocului în care gazdele au avut la rândul lor o mare ocazie la reluarea spectaculoasă a lui Soriano, blocată de lângă bară de Ter Stegen.
Jocul Barcelonei a crescut odată cu intrarea lui Paco Alcacer în locul lui Denis Suarez și trecerea la un sistem 4-3-3. Imediat fostul jucător al Valenciei a apărut la finalizare dar a fost blocat de Sergio Asenjo, apoi Jordi Alba a produs o primă pasă utilă pentru Messi care a trimis la o palmă de bară. Punctul de inflexiune a fost eliminarea lui Raba pentru o intrare dură la Busquets în apropierea careului catalan, iar de aici Barcelona nu a mai avut probleme în controlul jocului.
O deviere fină a lui Suarez în bară la centrarea lui Jordi Alba a prefațat primul gol al întâlnirii, marcat de uruguayan în minutul 72 după un un-doi cu Paco Alcacer. Gazdele au răspuns cu un șut frumos de la distanță al lui Manu Triegueros ce l-a întins pe Ter Stegen, însă finalul a fost al Barcelonei, care a mai marcat o dată prin Messi după o eroare defensivă a lui Villarreal. A fost doar al treilea meci din acest sezon în care Messi și Suarez marchează împreună, după cele cu Espanyol și Celta Vigo.

Busquets, în pericol să piardă El Clasico

În urma acestui rezultat situația în vârful clasamentului La Liga rămâne neschimbată, cu un avans de 5 puncte al Barcelonei față de Valencia, 6 față de Atletico și 8 față de Real Madrid. Pentru catalani urmează un meci pe teren propriu cu Deportivo la Coruna, apoi anul se încheie cu El Clasico pe 23 decembrie. Sergio Busquets a încasat la Villarreal al patrulea cartonaș galben al sezonului și ar putea rata derby-ul cu Real Madrid dacă va fi avertizat și etapa viitoare, în schimb atacul Barcelonei ar putea fi impulsionat de revenirea lui Ousmane Dembele care a început în această săptămână antrenamente alături de restul grupului.