Premier League, 23 august 2015, ora 15:30

James Morrison 59

Pedro Rodríguez 20
Diego Costa 30
César Azpilicueta 42

West Bromwich – Chelsea 2-3. Gol şi pasă de gol pentru Pedro la debutul la Chelsea

Gol şi pasă de gol pentru Pedro la debutul la Chelsea
La primul meci după transferul de la FC Barcelona, Pedro a dat un gol şi o pasă de gol în victoria lui Chelsea la West Brom.

Cronica meciului West Bromwich Albion - Chelsea, scrisă de David Petre pe 07 septembrie 2015

La primul meci după transferul de la FC Barcelona, Pedro a dat un gol şi o pasă de gol şi a fost principalul artizan al primei victorii a lui Chelsea în noul sezon. Nu a fost însă nici acesta un meci lipsit de probleme pentru echipa lui Jose Mourinho, care a condus cu 3-1 pe stadionul unde nu mai câştigase din aprilie 2011 dar a tremurat serios în final după ce John Terry a văzut cartonaşul roşu la capătul primei ore de joc. Trădat de apărare în primele două jocuri ale sezonului, Mourinho l-a păstrat pe Cahill pe banca de rezerve şi a început meciul cu Terry şi Zouma în centrul apărării, însă nici această formulă nu a oferit siguranţă defensivă londonezilor. Chelsea a făcut cadou gazdelor un penalty la scorul de 0-0 (ratat de Morrison), a fost total depăşită la golul marcat de West Brom în prima repriză, a avut unul din fundaşii centrali eliminaţi şi va trebui să îi mulţumească lui Thibaut Courtois pentru o intervenţie decisivă în minutele de prelungire, la o mare situaţie de egalare a gazdelor.

Dacă apărarea visătoare rămâne o constantă pentru londonezi, venirea lui Pedro a adus un plus evident în atac faţă de primele etape. Fost coleg cu Fabregas la Barcelona şi coechipier cu Costa în naţionala Spaniei, triplul câştigător al Ligii Campionilor s-a conectat bine cu cei doi şi cu Eden Hazard (el însuşi la cel mai bun meci al sezonului), aducând creativitate şi mai ales viteză pe faza ofensivă. După ce Morrison a ratat de la punctul cu var în minutul 14 şutând pe centrul porţii direct în genunchiul lui Courtois, Pedro a reuşit deschiderea scorului în minutul 20 după ce a pornit de la centrul terenului şi a schimbat două perechi de pase cu Fabregas şi Hazard. 10 minute mai târziu, Pedro s-a demarcat bine în dreapta la un contraatac al londonezilor şi centrarea sa şutată a fost concretizată de Costa. Gazdele au revenit în joc în minutul 35 la capătul unei acţiuni rapide din care defensiva lui Chelsea nu a îneţeles mare lucru: centrare din flancul stâng, debutantul Salomon Rondon a întors superb din foarfecă, iar Morrison a apărut fără marcaj în centrul suprafeţei de pedeapsă de unde nu a mai ratat. La cabine s-a intrat totuşi cu 1-3 după ce Fabregas a verticalizat pentru Costa, acesta a întors mingea cu pieptul şi Azpilicueta a plasat-o lângă bară, fără speranţe pentru portarul gazdelor.

O diferenţă de două goluri la pauză ar fi în mod normal suficientă pentru Chelsea, însă eliminarea lui Terry în minutul 54 pentru un fault din postura de ultim apărător asupra lui Rondon a complicat meciul. Morrison a mai marcat o dată în minutul 59 cu o superbă lovitură de cap la o nouă centrare din partea stângă, iar gazdele păreau capabile să întoarcă soarta jocului, mai ales după ce Tony Pullis a apelat şi la Ricky Lambert ca al doilea atacant. Gazdelor le-a lipsit însă Berahino, lăsat în afara lotului pe fondul zvonurilor care îl dau ca şi transferat la Tottenham, iar West Brom nu a reuşit golul egalizator, în ciuda celor 12 şuturi expediate spre poarta adversă în partea a doua a jocului.