Premier League, 10 august 2015, ora 22:00
Manchester City

David Silva 9
Yaya Touré 24
Vincent Kompany 59

West Bromwich Albion – Manchester City 0-3. City deschide sezonul cu o victorie concludentă

Manchester City a castigat clar pe terenul lui West Brom, 3-0
Manchester City a câştigat fără drept de apel pe terenul lui West Brom şi este primul lider al sezonului 2015-2016 în Premier League

Cronica meciului West Bromwich Albion - Manchester City, scrisă de David Petre pe 07 septembrie 2015

Dintre echipele de top ale Angliei, Manchester City este singura care a impresionat în prima etapă a noului sezon. Cea mai mare posesie a mingii (69%), o implicare fenomenală a lui David Silva şi o forţă cutremurătoare în atac nu au lăsat speranţe celor de la West Brom şi fac din City primul lider în Premier League 2015-2016. Imediat după finalul jocului, Tony Pulis şi-a asumat răspunderea pentru rezultat, considerând că tactica sa de a încerca cu doi oameni în atac a fost greşită: “Am vrut ca la meciul de debut în faţa propriilor suporteri să fim ofensivi, jucându-i şi pe Saido [Berahino] şi Rickie [Lambert] în atac, dar acest lucru a fost opus faţă de ceea ce am făcut mereu contra echipelor mari. Mereu am aglomerat mijlocul şi acum nu am mai făcut acest lucru. I-am lăsat prea mult spaţiu lui [David] Silva şi a controlat autoritar jocul în prima repriză. Îmi asum întreaga responsabilitate, fiindcă jucătorii nu au avut nicio vină pentru rezultat”.

Pulis a schimbat tactica din mers trecând de la 4-4-2 la 4-5-1, dar era deja prea târziu, după ce Manchester City şi-a asigurat victoria încă din primele 25 de minute prin dubla lui Yaya Toure. Ivorianul pare să fi revenit la forma sa cea mai bună, iar acest lucru nu i-a scăpat tehnicianului Manuel Pellegrini: “Am spus mereu că sezonul precedent nu a fost reprezentativ pentru Yaya Toure. A fost marcat încă din start de multe probleme legate de moartea fratelui, neînţelegeri cu agenţii, forma fizică. A început fără vlagă şi acest lucru l-a afectat până la final. Acum am discutat înainte de startul sezonului şi am convingerea că îl vom revedea pe Yaya de acum doi ani. Este un jucător esenţial pentru noi”.

Manchester City a început jocul cu Wilfried Bony în atac şi cu Aguero doar pe banca de rezere, lucru aşteptat după participarea argentinianului la Copa America. Bony a fost cel mai puţin conectat jucător, însă acest lucru a contat prea puţin fiindcă City a adus suficienţi oameni în onfesivă pentru a-şi asigura un control absolut al jocului. Fără să ofere gazdelor vreo oportunitate de a avansa spre poarta lui Hard, City a deschis scorul în minutul 9 prin Yaya Toure, al cărui şut din afara careului a fost uşor deviat de David Silva, apoi şi de Craig Dawson înainte să intre în poartă. N-a existat reacţie din partea gazdelor fiindcă City a continuat în acelaşi mod şi şi-a dublat avantajul după un sfert de oră: pătrundere Yaya Toure, minge întoarsă bine de Bony şi şut de excepţie în vinclu, tot din afara careului.

Pentru gazde putea fi şi mai rău înainte de pauză: Bony a ratat o bună oportunitate, apoi a venit rândul lui Sterling să apară singur în faţa portarului Boaz Myhill dar reluarea a fost slabă. Transferul verii pentru Manchester City a mai avut o ocazie clară în debutul părţii secunde dar s-a împiedicat din nou în faţa goalkeeperului galez, înainte ca Rickie Lambert să ofere gazdelor o primă oportunitate, trimiţând puţin peste poartă dintr-o lovitură liberă centrală. La capătul primei ore de joc s-a făcut însă 0-3: corner Silva din partea stângă şi reluare magistrală a lui Kompany cu capul. Avea să fie ultimul gol al meciului, care în ultimele 30 de minute a adus un fotbal plăcut în care West Brom a găsit spaţii pentru a căuta golul de onoare.

Pentru publicul de pe The Hawthorns, momentul serii rămâne totuşi prezentarea lui Salomon Rondon, care după transferul pentru 12 milioane de lire sterline de la Zenit St.Petersburg a devenit cel mai scump jucător din istoria The Baggies.