West Ham – Liverpool 1-4. Liverpool se apropie de top 4, londonezii se scufundă

Salah, Ox-Chamberlain și Matip au marcat pentru Liverpool pe terenul lui West Ham, fiind pentru prima oară în acest sezon când Cormoranii leagă 3 victorii.

• Google Plus

West Ham nu a început rău meciul cu Liverpool: nouă oameni bine așezați în apărare au oferit puține culoare de pătrundere, contraatacul a produs o bară a lui Ayew și erau semne că trupa lui Bilic și-ar putea atinge măcar pentru o seară potențialul și ar fi capabilă să scoată puncte în fața celui mai inconstant adversar din Premier League. Criza rezultatelor lui West Ham lasă însă urme adânci în moralul și puterea de concentrare a jucătorilor, care nu o dată în acest sezon au dat dovadă de amnezie colectivă. La fel s-a întâmplat și contra lui Liverpool: era minutul 21 când gazdele aveau o lovitură de colț de pe partea dreaptă, însă în mod inexplicabil s-au dezintegrat defensiv după mingea pierdută, Mane și Salah au avut nevoie de 12 secunde să ajungă fără opoziție la poarta cealaltă și egipteanul a deschis scorul la prima situație de gol a oaspeților.

De aici au fost puține momente de speranță pentru spectatorii londonezi, care de altfel au și părăsit tribunele prematur, lăsând jocul să se încheie într-o atmosferă dezolantă. Nici trei minute nu au trecut până când Liverpool a făcut 2-0 după un corner bătut de Mane și o minge sărită ciudat din Noble spre Matip, iar West Ham părea să nu aibă un “plan B”, blocată în același 5-4-1 defensiv și pierzând mingi simple în propria jumătate când avea nevoie să atace.

Intrarea lui Carroll a dinamizat jocul gazdelor imediat după pauză, tribunele au prins și ele viață pe fondul unui joc ceva mai închegat, iar deznodământul a fost la un moment dat în suspans după ce Lanzini a redus din handicap în minutul 55. Nu a fost însă timp ca peste apărarea lui Liverpool să se aștearnă panica, fiindcă Oxlade-Chamberlain a refăcut diferența de două goluri după doar 57 de seconde, făcând inutilă intervenția inițială a lui Joe Hart. A fost faza care a pecetluit soarta unui meci pe care Liverpool l-a controlat fără emoții până la final, reușind încă un gol prin Salah din serviciul aceluiași Mane, revenit după o lună de absență în primul unsprezece al Cormoranilor.

West Ham – Liverpool s-a terminat 1-4, al zecelea meci în care londonezii primesc cel puțin trei goluri de la mutarea pe stadionul olimpic, produsă sezonul trecut. West Ham ar putea coborî pe loc retrogradabil în cazul unei victorii a lui Everton duminică și rămâne de văzut dacă patronii clubului vor mai avea răbdare cu Slaven Bilic, în condițiile în care campionatul se întrerupe pentru două săptămâni și echipa ar putea avea parte de un reset sub comanda unui nou tehnician, cel mai vehiculat nume fiind acela al lui David Moyes.

Liverpool leagă pentru prima oară trei victorii în acest sezon și le egalează cel puțin pentru o zi la puncte pe Chelsea și Arsenal.