West Ham – Tottenham 2-3. Harry Kane, decisiv pe London Stadium

Harry Kane a marcat două goluri şi a avut o contribuţie la cel de-al trilea, în meciul câştigat de Tottenham pe terenul celor de la West Ham United

Harry Kane, Tottenham
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

În ciuda unor investiţii importante de-a lungul perioadei de transferuri din această vară, West Ham United a avut parte de un început de sezon extrem de modest, iar confruntarea din etapa cu numărul şase, care a avut loc pe London Stadium, a confirmat faptul că echipa antrenată de Slaven Bilic nu este încă în totalitate pregătită să facă faţă unui adversar de top precum Tottenham Hotspur, oamenii lui Mauricio Pochettino reuşind să îşi adjudece derby-ul londonez cu scorul de 3-2, deşi pe finalul partidei au avut fost nevoiţi să treacă prin momente tensionate.

Dubla lui Harry Kane din prima repriză, într-un interval de doar patru mine, a decis practic soarta celor trei puncte încă de la capătul primei părţi a confruntării de pe London Stadium. O pasă greşită a lui Andy Carroll i-a oferit lui Dele Alli posibilitatea de a centra perfect, iar prolificul atacant englez nu a iertat, învingându-l pe Joe Hart pentru prima dată în minutul 34. Harry Kane a fost apoi omul potrivit la locul potrivit şi a introdus mingea în poartă după ce iniţiat fostul portar al celor de la Manchester City a făcut tot posibilul pentru a majora avantajul lui Tottenham.

Oaspeţii au controlat cu autoritate jocul şi au avut multe alte oportunităţi de a marca, iar golul al treilea a venit conform cursului jocului, din nou cu o contribuţie importantă a lui Harry Kane: execuţia sa din lovitură liberă a lovit bara, pentru ca apoi continuarea lui Serge Aurier să fie finalizată de Christian Eriksen. Scorul de 3-0 consemnat încă din minutul 60 părea a anunţa un final de meci liniştit, însă gazdele au luptat până la capăt şi au reuşit să reintre în meci: Javier Hernandez a readus speranţa în tabăra lui West Ham după o centrare din corner a lui Fonte, iar oamenii lui Slaven Bilic au beneficiat apoi de superioritate numerică după eliminarea lui Serge Aurier, care a văzut al doilea cartonaş galben ca urmare a unui fault asupra lui Andy Carroll.

Fanii gazdelor au început cu adevărat să creadă într-o revenire spectaculoasă pe final după ce centrarea lui Masuaku a fost finalizată de Kouyate printr-o lovitură de cap imposibil de apărat pentru portarul Hugo Lloris. West Ham United s-a aruncat în atac şi a avut zece minute la dispoziţie incluzînd prelungirile pentru a obţine un punct ce părea nesperat, însă în ciuda multor baloane aruncate în careul advers, defensiva lui Tottenham nu a mai clacat şi a menţinut avantajul minim de pe tabelă.

Oamenii lui Mauricio Pochettino ajung astfel la cea de-a cincea victorie consecutivă în campionat pe teren străin, luând în considerare şi finalul stagiunii anterioare, iar Tottenham urcă momentan pe poziţia a treia, în aşteptarea de a afla rezultatele contracandidatelor directe în lupta pentru câştigarea titlului din Premier League.