Krépin Diatta 41
Wissam Ben Yedder 83
Jonathan David 5 (pen)
Jonathan David 9

AS Monaco – Lille 2-2. Campioana ratează victoria în superioritate numerică, după ce a condus cu 2-0

Cronica meciului AS Monaco - Lille, scor 2-2. Echipa din principat a revenit de la 0-2 și a obținut egalarea în inferioritate numerică.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
20 noiembrie 2021
AS Monaco - Lille 2-2, 19 noiembrie 2021, Ligue 1

Un gol marcat de Wissam Ben Yedder în situație de inferioritate numerică i-a adus lui AS Monaco un egal nesperat în meciul de pe teren propriu cu Lille în care campioana en-titre a Franței își asigurase rapid un avantaj de două goluri.

Tânărul atacant canadian Jonathan David a reușit dubla prin care nordicii conduceau încă din minutul 9 cu scorul de 2-0, însă fragilitatea defensivă a costat-o din nou pe Lille puncte importante, așa cum se întâmplase și în precedentele meciuri de campionat cu Angers și PSG din care obținuse un singur punct în ciuda faptului că reușise de fiecare dată deschiderea scorului.

Scenariul s-a repetat și în Principat, unde campioana en-titre a risipit de această dată un avantaj de două goluri. Krepin Diatta a stabilit la 1-2 scorul pauzei și nici măcar superioritatea numerică după eliminarea lui Strahinja Pavlovic nu a ajutat-o pe Lille să își conserve rezultatul cu care ar fi trecut peste Monaco în clasament. Ben Yedder a marcat golul de 2-2 cu șapte minute înainte de final, iar campioana bifează astfel al cincilea meci consecutiv fără victorie în competiția internă și nu reușește să urce în prima jumătate a clasamentului Ligue 1. Îi va fi greu să o facă dacă nu își rezolvă carențele defensive, evidențiate de faptul că în cele 14 etape din actualul sezon a primit deja 21 de goluri, cu doar două mai puține decât în întreaga stagiune precedentă.

AS Monaco - Lille 2-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul AS Monaco - Lille: Tchouaméni, Ben Yedder, Henrique și Volland, la meciul 21 în acest sezon

Statisticile meciului AS Monaco - Lille 2-2