FC BarcelonaFC Barcelona
31
LeganésLeganes

Nabil El Zhar 68

Barcelona – Leganés 3-1. Barcelona egalează recordul de invincibilitate în La Liga grație hattrick-ului lui Messi

Hattrick-ul lui Messi a decis meciul Barcelona - Leganes 3-1

Lionel Messi a marcat cele trei goluri prin care Barcelona a învins Leganes și a ajuns la 38 de etape consecutive fără înfrângere în La Liga.

Alexandru Melinte, 1 ianuarie 1970

FC Barcelona a egalat recordul istoric de invincibilitate în prima ligă spaniolă, deținut de Real Sociedad din sezonul 1979-1980. Leganes a sosit pe Camp Nou cu aceeași ambiție și determinare cu care o eliminase pe Real Madrid din Copa del Rey chiar pe Santiago Bernabeu, însă Messi a fost o dată în plus deasupra tuturor și a marcat trei goluri prin care l-a egalat pe Mo Salah în clasamentul pentru Gheata de Aur și și-a ajutat echipa să scrie o nouă pagină de istorie în fotbalul iberic. Recordul poate cădea etapa viitoare când catalanii primesc pe teren propriu vizita Valenciei, ea însăși o echipă în mare formă, cu opt victorii și o remiză în ultimele nouă meciuri.

Între două partide de Champions League, Barcelona a propus mai multe noutăți în primul unsprezece, mai cu seamă folosirea lui Sergi Roberto pe postul de fundaș stânga într-o linie de fund în care Vermaelen a jucat alături de Pique, cu Semedo în dreapta. Andre Gomes a primit și el un rol inedit fiind folosit ca al doilea pivot alături de Rakitic și a făcut cel mai eficient joc al său în La Liga, greșind doar 4 din 77 de pase. Nu au fost însă noutăți în atac, acolo unde Suarez a fost însoțit de Messi, despre care Valverde a declarat că „are nevoie să fie activ” și că „nu resimte dureri”.

După un meci mai puțin reușit cu Roma, Messi și-a regăsit bunele senzații și jocul colectiv al Barcelonei a revenit la cota sa obișnuită. Ordonată și dispusă la sacrificiu, Leganes a încercat să blocheze jocul de pase al catalanilor, însă nu l-a putut bloca în minutul 27 pe Messi, care a transformat impecabil o lovitură liberă pentru a șaptea oară în acest sezon. După doar cinci minute Barcelona și-a dublat avantajul după o fază simplă: recuperare Rakitic la centrul terenului, verticalizare pentru Coutinho și pasă a acestuia la întâlnire pentru Messi care a marcat din interiorul careului dintre doi adversari după o preluare de excepție.

La 2-0 Barcelona a revenit de la cabine dornică să înghețe jocul, însă de scăderea ritmului său a profitat harnica echipă a oaspeților, impulsionată și de intrarea lui Beauvue care și-a trecut rapid în cont o bună ocazie al o lovitură de cap puțin peste poarta lui Ter Stegen. Pe fondul unui joc tot mai curajos El Zhar a redus din diferență în minutul 69 cu un șut din marginea careului, iar antrenorul Asier Garitano a sperat chiar la un gol egalizator, renunțând la Ruben Perez în favoarea ofensivului Guerrero.

Schimbări a făcut însă și Valverde, Jordi Alba și Iniesta și-au făcut apariția pe teren, Barcelona și-a regăsit calmul colectiv, iar Messi a mai punctat o dată pe final, din pasa lui Dembele pentru o victorie confortabilă cu 3-1.

Pentru Barcelona urmează returul sfertului de finală Champions League cu Roma, apoi meciul de pe teren propriu cu Valencia în care va încerca să stabilească un nou record de invincibilitate în La Liga. Leganes pare scăpată de grijile retrogradării și are un program relativ lejer, urmând să joace în următoarele trei etape cu Celta Vigo, Villarreal și Deportivo.

FC Barcelona - Leganés 3-1, fișa tehnică