Burnley
01
Manchester United
Paul Pogba 71

Burnley – Manchester United 0-1. United, lider în Premier League înainte de meciul cu Liverpool

Burnley - Manchester United 0-1 după un gol al lui Pogba, rezultat care o face pe United lider în Anglia pentru prima oară din sezonul 2012-2013.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
13 ianuarie 2021
Paul Pogba a marcat unicul gol al meciului Burnely - Manchester United (12 ianuarie 2021)

Manchester United a urcat pe primul loc în clasamentul Premier League pentru prima oară din sezonul 2012-2013 și a pus o distanță de trei puncte față de Liverpool chiar înainte de duelul direct de duminică de pe Anfield, după ce a câștigat la Burnely meciul restant din prima etapă a sezonului grație unui șut de la distanță al lui Pogba.

Internaționalul francez a profitat de devierea lui Matthew Lowton pentru a marca în minutul 71 unicul gol al unui meci controlat de United în fața unei echipe defensive a gazdelor care avea să încheie fără șut pe poartă. Formația lui Ole Gunnar Solskjaer a mai avut un gol în prima repriză anulat lui Maguire pentru un fault în atac, iar VAR-ul a mai avut de lucru la o fază încheiată cu un fault în postură de ultim apărător al lui Robbie Brady asupra lui Cavani, întoarsă însă pentru a judeca (și infirma) un posibil cartonaș roșu pentru Shaw după o intrare dură asupra lui Gudmundsson.

Nick Pope cu o intervenție superbă a blocat un șut al lui Martial din afara careului în minutele de final ale primei reprize, iar Cavani a irosit două bune oportunități pentru formația vizitatoare înainte ca Pogba să deblocheze tabela cu 20 de minute înainte de final după ce a ajuns liber în marginea careului de 16 metri unde s-a conectat la o minge centrată de Rashford din partea dreaptă.

Manchester United ajunge astfel la 15 meciuri consecutive fără înfrângere în deplasare în campionat, ultima partidă pierdută fiind în ianuarie 2020 chiar pe Anfield, următorul teren pe care îl va vizita.

Curiozități statistice ale meciului Burnley - Manchester United 0-1

• Manchester United a realizat primul său meci fără gol primit în deplasare în acest sezon de Premier League, după ce încasase 11 goluri în precedentele 8 meciuri pe teren străin.
  • Burnley are o singură victorie în ultimele 26 de meciuri de Premier League contra echipelor din Big Six, un 2-1 cu Tottenham în februarie 2019.
  • Pentru Burnley a fost al doilea meci din acest sezon pe care îl termină fără șut pe poartă, după cel cu Chelsea în luna octombrie, pierdut pe teren propriu cu 0-3.
Burnley - Manchester United 0-1, fișa tehnică