Marco Richter 57
Marco Richter 69
Julian Brandt 31
Steffen Tigges 83

Hertha Berlin – Dortmund 3-2. Borussia termină anul la 9 puncte în spatele lui Bayern

Hertha Berlin - Borussia Dortmund, scor 3-2. Cronica meciului în care gazdele au întors rezultatul în partea secundă cu o dublă a lui Mario Richter

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
19 decembrie 2021
Marco Richter, dublă în meciul Hertha Berlin - Borussia Dortmund 3-2

Borussia Dortmund a terminat anul 2021 cu o înfrângere la Berlin, a cincea a sa în actualul sezon de Bundesliga, mult prea multe pentru a ține pasul cu liderul Bayern Munchen față de care se află la o distanță de 9 puncte la jumătatea campionatului. A fost în schimb o după-amiază de bucurie pentru gazde, care ies din zona periculoasă a clasamentului și vor petrecere Crăciunului pe un confortabil loc 11, deloc rău în raport cu prestațiile lor dezamăgitoare din prima parte a sezonului.

După-amiaza proastă a început pentru Marco Rose încă înainte de meci, când a aflat că nu îi poate folosi pe Gregor Kobel și Mats Hummels din cauza unei răceli. „Cred totuși că avem și așa o echipă bună azi”, a spus el la microfonul televiziunii Sky înainte de fluierul de start, însă realitatea din teren avea să îl contrazică. La ultimul meci din 2021 Borussia a dat peste o echipă a Herthei cu o atitudine complet schimbată față de înfrângerea cu 4-0 de la Mainz în etapa precedentă, care a avut o primă ocazie încă din minutul 6 și apoi un gol anulat lui Maolida pentru o mică poziție de offside.

Chiar și avantajul pe care Dortmund l-a avut la pauză a fost înșelător: Erling Haaland nu a tras la poartă în prima repriză, dar a oferit assistul pentru golul lui Brandt, al șaptelea în Bundesliga contra Herthei, victima sa preferată, însă gazdele aveau să întoarcă rezultatul într-un interval de doar șase minute în startul părții secunde: Belfodil a pus punct unei serii de 30 de meciuri de campionat fără gol marcat în minutul 51 după o cursă solitară în partea stângă, iar Richter a catapultat spectaculos o mingea de pe linia careului de 16 metri pentru 2-1.

A fost doar al patrulea gol al său în Bundesliga, dar curând avea să vină și al cincilea: Marwin Hitz a reușit să respingă șutul lui Belfodil pe care apărarea lui Dortmund îl pierduse complet din vedere, însă Richter a venit și el fără marcaj din spate și a marcat în poarta părăsită pentru 3-1.

Steffen Tigges a reaprins speranțele oaspeților cu al doilea său al sezonului, însă în al treilea meci de campionat în care Haaland nu marchează Dortmund nu a reușit să se apropie de egalare, iar finalul de an o găsește la o distanță de 9 puncte față de liderul Bayern care pare deja insurmontabilă.

Hertha Berlin - Borussia Dortmund 3-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Hertha Berlin - Borussia Dortmund: Kobel și Hummels, absențe de ultim moment la Dortmund

Statisticile meciului Hertha Berlin - Borussia Dortmund 3-2