AS Roma
Matías Vecino 86
Stephan El Shaarawy 31

Inter – AS Roma 1-1. Golul lui Matias Vecino salvează un punct pentru gazde

Stephan El Shaarawy şi Matias Vecino au marcat în meciul de Serie A dintre Inter Milan şi AS Roma, încheiat la egalitate, scor 1-1

Cronică scrisă de - unul din pilonii proiectului FootballClub.ro, coordonatorul comunității fanilor echipei Juventus Torino, totodată un bun cunoscător și analist obiectiv al întregului fotbal italian și al celui englez, cu peste 3000 de articole scrise despre fotbalul la nivel de club și zeci de cronici de meci scrise la turneele finale.
22 ianuarie 2018
Inter - AS Roma 1-1

Derby-ul pentru un loc de UEFA Champions League dintre Inter şi AS Roma, disputat duminică seara pe stadionul Giuseppe Meazza din Milano, s-a încheiat cu un rezultat de egalitate care ajută cel mai mult pe Lazio, aflată momentan pe poziţia a treia în clasamentul Serie A, după victoria categorică înregistrată în această etapă, scor 5-1 contra celor de la Chievo. AS Roma părăseşte arena San Siro cu regretul de a fi fost la doar patru minute distanţă de un succes ce i-ar fi permis să iasă din criza recentă de rezultate (doar două puncte din ultimele patru etape de campionat pentru formaţia antrenată de Eusebio Di Francesco), la capătul unei săptămâni dificile pentru gruparea capitolină, caracterizată mai ales de discuţii privind viitorul incert al unor jucători precum Edin Dzeko, Nainggolan sau Emerson Palmieri.

Nicio surpriză în ceea ce priveşte formaţiile de start: tehnicianul Luciano Spalletti a avut la dispoziţie întreg lotul şi s-a bazat astfel pe obişnuit compartiment ofensiv format din Antonio Candreva, Borja Valero şi Ivan Perisic, aflaţi în sprijinul lui Mauro Icardi. De partea cealaltă, Eusebio Di Francesco a fost nevoit să renunţe la Diego Perotti, indisponibil din cauza unor probleme medicale şi a răspuns printr-un trident echilibrat: Gerson şi Radja Nainggolan au alternat rolul de sprijin în spatele atacantului Edin Dzeko, alături de Stephan El Shaaraawy.

Inter – AS Roma, o primă repriză echilibrată, decisă de eroarea lui Davide Santon

Spre deosebire de confruntările recente dintre Inter şi AS Roma, care au fost de cele mai multe ori deschise şi au adus în prim plan dueluri extrem de spectaculoase, de această dată partida directă a început cu o lungă fază de studiu şi un joc echilibrat în zona de mijloc a terenului. Inter a trimis primul şut pe poartă, prin Ivan Perisic, însă fără mari probleme pentru portarul Alisson Becker. Treptat, AS Roma a încercat să impună un ritm mai rapid şi să creeze o serie de ocazii potenţial periculoase, însă de fiecare dată fără precizie în momentul pasei decisive. Pentru echipa antrenată de Luciano Spalletti dificultatea a constat mai ales în depăşirea primei linii de apărare a adversarului, însă în momentele în care nerazzurri au reuşit acest lucru, problemele au apărut la poarta grupării capitoline.

Şi totuşi în cea mai bună perioadă de joc a lui Inter, formaţia lui Eusebio Di Francesco a dat lovitura: o execuţie din afara careului a lui Pellegrini, puţin pe lângă poartă, a prefaţat golul marcat de Stephan El Shaaraawy în minutul 31. Faza a pornit de la o degajare lungă a portarului Alisson Becker, care nu părea a pune mari probleme defensivei milaneze, însă tentativa lui Davide Santon de a prelungi balonul către propriul portar a fost greşită, ceea ce i-a permis fostului jucător al celor de la AC Milan să ajungă primul la minge şi să îl învingă pe portarul Samir Handanovic.

Inter, în căutarea golului egalizator

Repriza secundă a debutat printr-o modificare decisă de tehnicianul Luciano Spalletti, Marcelo Brozovic fiind trimis pe teren în locul lui Roberto Gagliardini, autor a unei prime reprize modeste. Inter s-a văzut în ofensivă doar după minutul 60, însă treptat presiunea gazdelor a devenit din ce în ce mai intensă, în timp ce AS Roma a ales să gestioneze avantajul de pe tabelă, irosind o serie de bune şanse de a marca golul al doilea pe contraatac. Un şut de la distanţă al lui Antonio Candreva, respins de Alisson, a fost primul moment de pericol la poarta oaspeţilor, iar tehnicianul Eusebio Di Francesco a decis să îl introducă pe Bruno Peres în locul lui Gerson, cu Florenzi mutat pe zona centrală, o modificare ce nu avea să se dovedească inspirată.

Ultimele 20 de minute au reprezentat un forcing continuu al milanezilor în tentativa de a salva cel puţin un punct în faţa propiilor fani. De-a lungul a şase minute, gruparea nerazzurro şi-a trecut în cont trei şanse imense de a marca: Eder a trimis puţin pe lângă dintr-o poziţie ideală, pentru ca apoi Alisson să intervină decisiv de două ori în faţa lui Mauro Icardi, care astfel a ratat ocazia de a se apropia de Ciro Immobile în clasamentul golgheterilor Serie A. AS Roma a fost vizibil în dificultate pe final de meci, iar Inter a obţinut o egalare meritată cu patru minute înainte de ultimul fluier, când centrarea de pe partea stângă a lui Marcelo Brozovic l-a găsit complet nemarcat în careu pe Matias Vecino, iar reluarea sa cu capul l-a învins pe Alisson.

Scor final 1-1 şi ambele echipe continuă astfel seria de meciuri fără succes. Pentru Inter, cele mai recente şase etape au consemnat patru remize şi două eşecuri, o serie negativă care a compromis perspectivele luptei la titlu şi a făcut ca gruparea milaneză să lupte acum doar pentru o calificarea în UEFA Champions League. AS Roma va spera să se poată impună în meciul restanţă cu Sampdoria, programat a se recupera la mijlocul săptămânii, ceea ce i-ar permite să egaleze pe Inter şi rivala locală Lazio, într-o foartă echilibrată luptă pentru locul al treilea.

Inter – AS Roma, declaraţii ale antrenorilor:

Luciano Spalletti: „Scuze din partea lui Santon? Nu trebuie să ceară scuze nimănui, a comis o greşeală, dar i se poate întâmpla oricărui jucător. Este clar că de pe scaun e mult mai uşor de criticat decât este pe teren de înfruntat un jucător rapid precum El Shaarawy. Santon este un băiat corect, a interpretat greşit acel balon, dar şi ceilalţi trebuie să se simtă responsabili pentru golul primit, deoarece nu au reuşit să recupereze. Dacă vine să îmi ceară scuze, nu îl mai bag pe teren. Noi suntem Inter şi trebuie să avem curajul de a lupta împotriva unor echipe de cel mai înalt nivel pentru a putea încheia pe unul dintre primele patru locuri. Dacă intrăm pe teren cu frică nu facem nimic, noi trebuie să fim cei care impun ritmul jocului. Dar timp de 70 de minute adversarul nu şi-a creat nicio ocazie, Handanovic nu a trebuit să facă intervenţiile pe care le-a avut Allison, ceea ce înseamnă că au existat şi lucruri bune din partea noastră. Din păcate am greşit de multe ori la ultima atingere, ar fi trebuit să fim mai rapizi şi mai inspiraţi.”

Eusebio Di Francesco: „Cu siguranţă am făcut un meci bun timp de 65 de minute, apoi am avut o cădere. Din păcate nu am avut la dispoziţie schimbări importante de făcut în zona de mijloc a terenului, iar El Shaarawy şi Ederson au acuzat crampe musculare, ceea ce a afectat schimbările cu caracter tactic. Dar ar fi trebuit să rămânem o echipă mai compactă şi să ne apărăm mai bine. Inclusiv în momentele în care am evoluat cu trei fundaşi centrali ar fi trebuit să închidem spaţiile precum atunci când am jucat cu o linie de patru oameni. Păcat de asemenea ca nu am profitat pe contraatac, am avut la dispoziţie spaţii pe care nu le-am valorificat. Suntem dezamăgiţi deoarece în ciuda absenţelor ne-am dorit foarte mult să câştigăm.”

Internazionale - AS Roma 1-1, fișa tehnică