Marco Parolo 69
Ciro Immobile 81 (pen)
Domenico Berardi 27 (pen)

Lazio – Sassuolo 6-1. Spectacol pe stadionul Olimpico din Roma

Deşi a fost condusă pe teren propriu de Sassuolo, Lazio a obţinut un succes categoric, scor 6-1, în meciul din etapa a şaptea din Serie A

Cronică scrisă de - unul din pilonii proiectului FootballClub.ro, coordonatorul comunității fanilor echipei Juventus Torino, totodată un bun cunoscător și analist obiectiv al întregului fotbal italian și al celui englez, cu peste 3000 de articole scrise despre fotbalul la nivel de club și zeci de cronici de meci scrise la turneele finale.
01 octombrie 2017
Marco Parolo, Luis Alberto, Ciro Immobile (Lazio)

Lazio a evoluat pe teren propriu în compania celor de la Sassuolo, într-un meci contând pentru etapa cu numărul şapte din Serie A, în care echipa capitolină a căutat să obţină toate cele trei puncte puse în joc pentru a-şi consolida poziţia din clasament şi a confirma astfel începutul bun de sezon. Lazio a înfruntat un adversar pe care îl învinsese în cinci din ultimele opt partide de Serie A, inclusiv în ambele meciuri din campionatul anterior, de fiecare dată cu scorul de 2-1.

În cele opt meciuri disputate până acum în campionat între Lazio şi Sassuolo, s-au înscris de fiecare dată cel puţin două goluri, iar duelul din această după amiază nu a făcut excepţie.

Antrenorul Simone Inzaghi l-a recuperat pe fundaşul central Stefan De Vrij, incert până cu puţin timp înainte de startul meciului, iar linia de trei apărători a fost completată de Patric şi Ştefan Radu. Adam Marusic, Marco Parolo, Lucas Leiva, Sergej Milinkovic-Savic şi Senad Lulic au format compartimetul median al gazdelor, în timp ce cuplul ofensiv a fost format din Ciro Immobile şi Luis Alberto. De partea cealaltă, tehnicianul Cristian Bucchi l-a avut la dispoziţie pe Domenico Berardi, care a evoluat în ofensivă alături de Alessandro Matri, experimentatul atacant a cărui carieră în Serie A se leagă mai ales de Juventus şi AC Milan.

Lazio nu a început meciul de pe stadionul Olimpico în cel mai bun mod posibil, cu multe erori la mijlocul terenului şi pase greşite care au permis oaspeţilor să reziste fără mari probleme în prima parte. Mai mult, Sassuolo a dat lovitura în minutul 27, când Stefan De Vrij l-a faultat în careu pe Alessandro Matri. Berardi a tranformat lovitura de la 11 metri, iar Sassuolo părea capabilă de o mare surprinză în capitala Italiei. Însă oaspeţii nu au reuşit să intre cu avantaj la cabine, deoarece la ultima fază a primei reprize Luis Alberto a egalat după o execuţie splendidă din lovitură liberă.

În partea secundă Sassuolo a cedat sub presiunea pusă de forţa ofensivă a lui Lazio, iar Stefan De Vrij a adus gazdele în avataj printr-o lovitură de cap după o centrare din corner. Oamenii lui Cristian Bucchi au căzut definitiv şi nu au reuşit să regăsească un nivel decent al organizării de joc, un aspect de care Lazio a profitat imediat, majorându-şi avantajul la 3-1 prin Luis Alberto în minutul 59.

Gruparea capitolină nu s-a mulţumit să gestioneze avantajul, ci a continuat să îşi supună adversarul unei presiuni intense, iar gazdele au reuşit să mai înscrie de două ori în următoarele zece minute: dubla lui Marco Parolo a dus scorul la 5-1, după două faze constuite de Senad Lulic. Ultimul sfert de oră a reprezentat oportunitatea pentru fanii gazdelor de a-l vedea pentru prima dată pe Nani în tricoul lui Lazio, fostul jucător al lui Manchester United şi Valencia adus în această vară de Lazio sub formă de împrumut din Primera Division. Însă ultimul cuvânt i-a aparţinut golgheterului Ciro Immobile, care din penalty a reuşit să îşi treacă în cont cel de-al 13-lea gol din acest sezon.

Sassolo încheie meciul de pe stadionul Olimpico din Roma cu şase goluri primite, două accidentări şi niciun punct după o evoluţie bună timp de doar 40 de minute şi o cădere inexplicabilă în partea a doua a confruntării. Lazio îşi consolidează locul al patrulea în clasamentul Serie A şi poate spera cu adevărat la un parcurs important în acest sezon, deşi clubul capitolin nu a avut capacitatea financiară de a face investiţii la nivelul unor adversari precum Napoli, Juventus, Inter, Milan sau AS Roma.

Lazio - Sassuolo 6-1, fișa tehnică