Nabil Fekir 23
Nabil Fekir 90+4
Rony Lopes 17
Adama Traoré 34

Lyon – Monaco 3-2. Victorie dramatică pentru Lyon în deschiderea etapei din Ligue 1

Olympique Lyon s-a impus pe teren propriu cu scorul de 3-2 în duelul cu AS Monaco, printr-un gol decisiv marcat în al treilea minut al prelungirilor

Cronică scrisă de - unul din pilonii proiectului FootballClub.ro, coordonatorul comunității fanilor echipei Juventus Torino, totodată un bun cunoscător și analist obiectiv al întregului fotbal italian și al celui englez, cu peste 3000 de articole scrise despre fotbalul la nivel de club și zeci de cronici de meci scrise la turneele finale.
13 octombrie 2017
Lyon - Monaco 3-2

Etapa a opta din prima ligă a campionatului francez a programat vineri seara confruntarea dintre Olympique Lyon şi AS Monaco, iar duelul de pe Groupama Stadium nu a dezamăgit. Campioana Franţei s-a deplasat la Lyon în tentativa de a egala în clasament liderul Paris Saint-Germain, cel puţin până sâmbătă, când formaţia antrenată de Unai Emery va evolua pe Stade Gaston-Gérard din Dijon, unde pare a avea o misiune facilă. De partea cealaltă, Olympique Lyon încerca să pună capăt unei serii de trei etape consecutive fără succes, de-a lungul căreia echipa lui Bruno Genesio nu a reuşit să adune decât două puncte, ca urmare a rezultatelor de egalitate consemnate cu Angers şi Dijon, respectiv a eşecului suferit în deplasare cu Paris Saint-Germain.

Tehnicianul gazdelor nu s-a putut baza pe experimentatul fundaş brazilian Marcelo, adus în această vară de la Besiktas, fostul jucător al celor de la Hannover 96 şi PSV Eindhoven fiind indisponibil din cauza unei suspendări. Mariano Diaz a fost titularizat în centrul ofensivei, iar atacantul spaniol a fost sprijinit de Bertrand Traore, Nabil Fekir şi Houssem Aouar.

Campioana Franţei a trebuit să se descurce în această dificilă deplasare fără un om important precum Stevan Jovetic, absent în compartimentul ofensiv din cauza unei accidentări. Radamel Falcao a rămas la rândul său în afara lotului, astfel că Balde Keita, fostul atacant al lui Lazio, a fost titularizat în ofensiva oaspeţilor, fiind susţinut de Thomas Lemar, Adama Traore şi Rony Lopes, cu Joao Moutinho şi Soualiho Meite responsabili de zona centrală a liniei de mijloc.

Lucas Tousart a avut prima mare şansă de a deschide scorul, încă din minutul 6, când lovitura sa de cap după o centrare din corner a lui Nabil Fekir a lovit bara porţii apărate de Danijel Subasic. Gazdele au preluat conducerea cinci minute mai târziu, prin Mariano Diaz, care a finalizat perfect din partea dreaptă a carelui şi a valorificat astfel debutul de meci excelent al lui Lyon. Însă campioana Franţei a răspuns rapid, iar în minutul 17 Rony Lopes a profitat de pasa filtrantă a lui Balde Keita şi a restabilit egalitatea printr-o execuţie la care portarul Anthony Lopes nu a putut interveni. Jocul a continuat în aceeaşi manieră deschisă, iar oamenii lui Bruno Genesio au revenit în avantaj pe tabelă la jumătatea reprizei, când Nabil Fekir a readus entuziasmul în rândul publicului de pe Groupama Stadium printr-un şut din centrul careului după assist-ul lui Ferland Mendy. Şi totuşi bucuria gazdelor nu a durat decât zece minute, deoarece AS Monaco a reuşit încă o dată să reintre rapid în meci, de această dată prin Adama Traore, al cărui splendid şut din afara careului a ajuns sub bara transversală şi a reprezentat punctul culminant al primei reprize, stabilind scorul pauzei, la capătul a 45 de minute extrem de spectaculoase.

Repriza a doua a scos în evidenţă o posesie superioară a celor de la Lyon, precum şi o dominare teritorială, însă oportunităţile mari de gol le-au aparţinut oaspeţilor. Mai întăi după o mare eroare a lui Anthony Lopes, care i-a oferit posibilitatea lui Keita Balde să înscrie, însă portarul lui Lyon s-a revanşat pe continuarea fazei şi a intervenit salvator în faţa fostului atacant al lui Lazio. Situaţia periculoasă la poarta gazdelor a continuat şi după intervenţia lui Anthony Lopes, însă fundaşii gazdelor au salvat din faţa porţii într-un moment în care golul părea a fi iminent. Minutul 62 a consemnat şansa lui Adama Traore de a-şi trece în cont dubla, însă tânărul jucător malian nu a reuşit să valorifice o situaţie de unu la unu cu portarul advers. Deşi a scăpat încă dată fără gol primit, antrenorul Bruno Genesio va fi cu siguranţă preocupat de erorile imense din defensiva lui Lyon.

AS Monaco a continuat să forţeze pe final de meci, în tentativa de a obţine toate cele trei puncte, însă apărarea gazdelor a părut mult mai concentrată faţă de prima parte a confruntării şi a reuşit de această dată să anihileze mult mai eficient iniţiativele ofensive ale campioanei Franţei. Finalul confruntării de pe Stade des Lumieres avea să se dovedească unul dramatic pentru campioana Franţei, care în ultimele minute părea mulţumită cu punct pe Stade des Lumieres, fără Radamel Falcao şi Stevan Jovetic. Totuşi, o lovitură liberă în al treilea minut al prelungirilor şi execuţia căpitanului Nabil Fekir au făcut diferenţa în favoarea gazdelor şi au adus un succes extrem de important pentru Olympique Lyon, chiar dacă poate nu pe deplin meritat.

Olympique Lyon - AS Monaco 3-2, fișa tehnică