52
BeneventoBenevento

Guilherme Costa Marques 7
Enrico Brignola 76

Roma – Benevento 5-2. Cengiz Under, dublă şi pasă de gol în meciul din capitala Italiei

Roma - Benevento 5-2

AS Roma s-a impus cu scorul de 5-2 pe teren propriu contra celor de la Benevento, în ultimul meci al etapei a-24-a din Serie A

Răzvan, 1 ianuarie 1970

Victorie previzibilă, însă una extrem de importantă pentru AS Roma în ultimul meci al etapei a-24-a din Serie A, disputat pe stadionul Olimpico din capitala Italiei, contra celor de la Benevento, formaţie care a acumulat doar şapte puncte şi se poate considera deja retrogradată. Cu un singur succes în precedentele şapte etape, AS Roma a pierdut contactul cu Juventus şi Napoli, astfel că avea neapărată nevoie să reia seria rezultatelor pozitive pentru a continua cel puţin lupta pentru calificarea în viitoarea ediţie de UEFA Champions League.

Numeroase absenţe din lotul gazdelor ca urmare a suspendărilor si a accidentărilor. Tehnicianul Eusebio Di Francesco nu s-a putut baza la acest meci pe jucători importanţi precum Radja Nainggolan, Lorenzo Pellegrini, Maxime Gonalons sau Rick Karsdorp, în timp ce Daniele De Rossi şi Patrik Schick au fost convocaţi mai mult pentru ca Eusebio Di Francesco să poată aduce oameni pe banca de rezerve, având în vedere ca ambii efectuaseră doar antrenamente diferenţiate în cursul săptămânii şi ar fi avut şanse minime de a intra pe teren mai mult de 15-20 de minute. Alisson Becker a fost titularizat în poartă, Alessandro Florenzi, Konstantinos Manolas, Federico Fazio şi Aleksandar Kolarov au alcătuit linia de apărare, Gerson şi Kevin Strootman au evoluat la mijloc, în timp ce Diego Perotti, Stephan El Shaarawy şi Cengiz Under s-au aflat în sprijinul atacantului Edin Dzeko.

De partea cealaltă, antrenorul Roberto De Zerbi a aliniat o formaţie dispusă într-un sistem 4-3-3, care pe faza defensivă s-a transformat des într-un 5-4-1. Gaetano Letizia, Andrea Costa, Berat Djimsiti şi Lorenzo Venuti au format linia de apărare, Filip Djuricic, Sandro şi Nicolas Viola au evoluat la mijloc, în timp ce tridentul ofensiv a fost alcătuit din Enrico Brignola, Marco D’Alessandro şi Guilherme.

AS Roma – Benevento, două goluri la capătul unei prime reprize intense

Benevento nu reuşise să înscrie niciun gol în ultimele cinci meciuri de campionat disputate pe teren străin în deplasare (partide de-a lungul cărora oamenii lui Roberto De Zerbi nu au adunat niciun punct) şi totuşi Benevento a dat lovitura pe arena din capitala Italiei la chiar prima iniţiativă ofensivă: şutul din interiorul careului al lui Guilherme a fost uşor deviat de apărarea Romei şi l-a învins pe portarul Alisson Becker. Replica oamenilor lui Eusebio Di Francesco a venit la capătul primului sfert de oră, când lovitura de cap puternică a lui Edin Dzeko a fost respinsă excelent de către Christian Puggioni. Surpriza de pe stadionul Olimpico a durat până în minutul 26, când AS Roma a restabilit egalitatea: Federico Fazio a reluat imparabil o centrare din lovitură liberă trimisă de Aleksandar Kolarov, iar lucrurile păreau a se îndrepta pentru gruparea capitolină.

AS Roma a continuat să controleze jocul în ceea ce priveşte posesia şi dominarea teritorială, însă Benevento s-a apărat organizat şi a luptat pentru fiecare balon, reuşind în prima repriză să facă faţă mult mai titratului său adversar. Oaspeţii au profitat de orice oportunitate pe contraatac şi au reuşit să creeze câteva momente de pericol la poarta lui Alisson Becker, însă cele două formaţii au intrat la cabine cu un surprinzător rezultat de egalitate, scor 1-1.

AS Roma – Benevento, duel decis de Cengiz Under

Repriza a doua a adus în prim plan diferenţa imensă de valoare dintre cele mai două formaţii, iar protagonistul absolut din tabăra gazdelor a fost Cengiz Under: tânărul şi talentatul mijlocaş ofensiv turc, titularizat în pricipal ca urmare a numeroaselor absenţe din tabăra romană, a demonstrat că poate reprezenta în orice moment o soluţie optimă pentru tehnicianul Eusebio Di Francesco chiar şi după revenirea oamenilor de bază. Pătrunderea sa în viteză pe partea dreaptă a fost finalizată de Edin Dzeko cu o lovitură de cap imparabilă în minutul 59, pentru ca apoi jucătorul turc să majoreze avantajul echipei sale printr-o reluare elegantă la colţul scurt de la marginea careului, după un assist al lui Stephan El Shaarawy. Cengiz Under a asigurat victoria Romei cu un sfert de oră înainte de ultimul fluier al centralului Gianluca Manganiello şi în acelaşi timp şi-a trecut în cont prima dublă la nivelul Serie A, graţie unei splendide execuţii cu efect din afara careului, care l-a învins încă o dată pe portarul Christian Puggioni.

Benevento a redus momentan din diferenţă prin reuşita lui Enrico Brignola, însă ultimul gol al meciului a fost reuşit tot de formaţia capitolină, care în prelungiri a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, iar Edin Dzeko i-a permis lui Gregoire Defrel să execute şi să marcheze astfel primul său gol în tricoul Romei.

Ce urmează pentru AS Roma şi Benevento?

Graţie succesului din această seară, echipa antrenată de Eusebio Di Francesco îşi depăşeste marea rivală, Lazio, şi urcă pe poziţia a patra în clasamentul Serie A, la doar un punct distanţă de Inter Milan. Gruparea capitolină se pregăteşte acum de o perioadă cu meciuri extrem de dificile: partida de campionat cu Udinese va fi urmată de manşa tur a optimilor de finală UEFA Champions League, contra celor de la Şahtior Doneţk, pentru ca apoi AS Roma să evolueze cu AC Milan, respectiv Napoli, în Serie A. De partea cealaltă, Benevento mai păstrează doar şanse teoretice de a evita retrogaradera la finalul stagiunii. Oamenii lui Roberto De Zerbi vor înfrunta în următoarele etape de campionat pe Crotone, Inter Milan şi Verona.

AS Roma - Benevento 5-2, fișa tehnică