10
Bologna
Bologna
Stephan El Shaarawy 33

Roma – Bologna 1-0. El Shaarawy aduce trei puncte importante pentru gruparea capitolină

AS Roma s-a impus pe teren propriu în faţa celor de la Bologna, printr-un gol marcat de Stephan El Shaarawy în prima repriză

Cronică scrisă de - unul din pilonii proiectului FootballClub.ro, coordonatorul comunității fanilor echipei Juventus Torino, totodată un bun cunoscător și analist obiectiv al întregului fotbal italian și al celui englez, cu peste 3000 de articole scrise despre fotbalul la nivel de club și zeci de cronici de meci scrise la turneele finale.
28 octombrie 2017
Stephan El Shaarawy a marcat singurul gol al meciului Roma - Bologna 1-0

Un gol marcat de Stephan El Shaarawy a fost de ajuns pentru a aduce Romei toate cele trei puncte din meciul disputat pe teren propriu cu Bologna, contând pentru etapa cu numărul 11 din Serie A. Vicecampioana Italiei nu avea voie să facă niciun pas greşit, în faţa unui adversar mult inferior din punct de vedere valoric, pentru a rămâne în partea de sus a clasamentului din Serie A şi nu a pierde contactul cu primele clasate. Fără a exprima un joc spectaculos, AS Roma şi-a trecut în cont o nouă victorie fără gol primit, ajungând la al patrulea succes fără gol primit în ultimele cinci runde de campionat.

Antrenorul celor de la AS Roma, Eusebio Di Francesco, s-a bazat pe un trident ofensiv format din Gregoire Defrel, Edin Dzeko, respectiv Stephan El Shaarawy şi pe o linie de mijloc alcătuită din Lorenzo Pellegrini, Daniele De Rossi şi Kevin Strootman. Fostul tehnician al lui Sassuolo a decis astfel să odihnească o serie de jucători importanţi, precum Radja Nainggolan, Diego Perotti sau Aleksandar Kolarov, în vederea duelului programat a se disputa la mijlocul săptămânii împotriva campioanei Angliei, Chelsea, contând pentru faza grupelor UEFA Champions League.

De partea cealaltă, antrenorul Roberto Donadoni, fost selecţioner al echipei naţionale a Italiei, l-a lăsat iniţial pe banca de rezerve pe atacantul Mattia Destro, preferând un trident ofensiv din care au făcut parte Federico Di Francesco, Bruno Petkovic şi Simone Verdi. Adam Nagy, Erick Pulgar şi Andrea Poli au evoluat în linia de mijloc.

30 de minute a rezistat Bologna pe stadionul olimpico din Roma, timp în care gruparea capitolină şi-a creat cel puţin alte trei mari oportunităţi de a marca. Edin Dzeko, Gregoire Defrel şi Lorenzo Pellegrini au trecut rând pe rând pe lângă deschiderea scorului de-a lungul primei jumătăţi de oră, iar lucrurile s-ar fi putut complica pentru AS Roma la unica mare ocazie creată de Bologna în prima repriză, ratată de Simone Verdi dintr-o poziţie foarte bună. Interveţia portarului Alisson Becker a salvat situaţia pentru oamenii lui Eusebio Di Francesco, care în cele din urmă au deschis scorul în minutul 32, printr-o splendidă execuţie a lui Stephan El Shaarawy după o centrare din corner.

În debutul părţii secunde, AS Roma şi-ar fi putut majora avantajul pe tabelă, însă golul marcat de Edin Dzeko a fost anulat din cauza unei poziţii de offside. După o scurtă confirmare din partea sistemului VAR, centralul Michael Fabbri a confirmat decizia de a nu valida reuşita atacantului bosniac. Bologna nu a părut capabilă să pună în dificultate cu adevărat poarta apărată de Alisson Becker, însă avantajul de doar un gol a făcut ca soarta celor trei puncte să rămână incertă până spre finalul confruntării de pe stadionul Olimpico, AS Roma aflându-se în cea mai mai mare parte a timpului la controlul partidei, deşi fără a concretiza pe tabela de marcaj.

O lovitură liberă în minutul 90 a adus multe emoţii în rândul publicului din capitala Italiei, însă nu a fost de ajuns pentru ca Bologna să reuşească o mare surpriză şi să obţină ceva din duelul cu mult mai titratul său oponent. AS Roma se apropie astfel la un singur punct de rivala locală, Lazio, care însă va evolua în cursul zilei de duminică, şi se pregăteşte acum de confruntarea cu Chelsea, care ar putea fi decisivă pentru şansele de calificare în fazele eliminatorii din UEFA Champions League.

AS Roma - Bologna 1-0, fișa tehnică