Real Madrid
Real Madrid
Bono 55 (a)

Sevilla – Real Madrid 0-1. Autogolul portarului Bono dă aer echipei lui Zidane

Real Madrid a câștigat la Sevilla grație unui autogol al lui Bono provocat de Vinicius Junior.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
05 decembrie 2020

Primul dintr-o serie de trei meciuri cruciale pentru Real Madrid a ieșit bine pentru Zinedine Zidane, superior o dată în plus în duelul tactic cu Julen Lopetegui. La fel ca anul trecut madrilenii au sosit într-un moment delicat la Sevilla pe un teren pe care nu le mersese tocmai bine în ultima decadă și au ieșit din nou triumfători cu 1-0, la capătul unui meci în care prin organizare și inteligență și-au combătut lipsa de claritate la construcție.

Prea puțin a contat că Lopetegui își odihnise toate piesele importante în meciul cu Champions League cu Chelsea: buna așezare în teren a oamenilor lui Zidane a făcut ca în prima repriză Sevilla să pară o echipă ruptă în două, iar pentru Real singura problemă a fost propria ineficacitate ofensivă, în fața unui adversar care până la pauză nu a tras pe spațiul porții lui Courtois. Vinicius a avut o bună ocazie încă din primul minut, iar Kroos și Benzema au fost și ei aproape să înscrie în poarta lui Bono, revenit după o lună în poarta andaluzilor.

Sevilla a ieșit mai bine de la pauză, mai ales în ceea ce privește atitudinea, însă tocmai când începuse să conteze ofensiv s-a văzut în dezavantaj pe tabelă după o greșeală a lui Bono care nu a calculat bine viteza lui Vinicius la o centrare a lui Mendy. A fost scenariul perfect pentru Real Madrid, care a putut aștepta liniștită în defensivă atacurile gazdelor și a avut emoții o singură dată, la o execuție a lui Ocampos blocată de Courtois. S-a terminat 0-1, rezultat care dă aer echipei lui Zidane înaintea unei săptămâni importante în care va da piept cu Borussia Monchengladbach în Champions League și cu Atletico în campionat.

Sevilla - Real Madrid 0-1, fișa tehnică