Manchester United
Cristiano Ronaldo 39
Edinson Cavani 64
Marcus Rashford 86

Tottenham – Manchester United 0-3. Cristiano Ronaldo salvează pentru moment scaunul lui Solskjaer

Cronica meciului Tottenham Hotspur - Manchester United, scor 0-3, al 12-lea în Premier League cu gol și assist pentru Cristiano Ronaldo.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
31 octombrie 2021
Cristiano Ronaldo, gol în meciul Tottenham - Manchester United 0-3

Cu un gol ca în vremurile bune și o pasă decisivă, Cristiano Ronaldo a pavat drumul lui Manchester United spre prima victorie în Premier League după o secetă de patru partide, care îi stabilizează pentru moment lui Ole Gunnar Solskjaer scaunul de tehnician. Cu cuțitul la os după înfrângerea istorică din urmă cu o săptămână în derby-ul cu Liverpool, Solskjaer a schimbat în mod inspirat strategia și unsprezecele de start jucând cu trei fundași centrali și cu cuplul de atacanți Ronaldo – Cavani, iar United a profitat și de lipsa de inspirație la finalizare a lui Son pentru a-și construi drumul spre victorie în fața unei echipe a lui Tottenham care a terminat meciul fără șut pe poartă. Pe cât de inspirat a fost Solskjaer pe atât de lipsit de inspirație a fost omologul său de pe banca lui Spurs, iar Nuno Espirito Santos pare el însuși aproape de demitere după ce și fanii par să fi săturat de fotbalul său plictisitor, sentiment pe care și l-au făcut cunoscut prin mai multe reprize de huiduieli.

Tottenham a avut prima mare ocazie a meciului prin Son care nu a prins spațiul porții din fața lui De Gea, însă United, care nu contase în atac decât printr-o ghiulea de la mare distanță a lui Fred, a reușit deschiderea scorului printr-un voleu superb al lui Cristiano Ronaldo din unghi, la o centrare fabuloasă a compratriotului Bruno Fernades care l-a depășit exact cât era nevoie pe Ben Davies. Pentru Ronaldo a fost al 11-lea gol în 19 meciuri jucate contra lui Tottenham, echipa engleză contra căreia a marcat de cele mai multe ori în carieră, însă de această dată avea să se remarce și ca pasator decisiv la golul de 2-0, marcat de Cavani în minutul 64 după ce Bruno recuperase la centrul terenului o minge naiv controlată de Oliver Skipp.

Pragmatic, Solskjaer nu s-a sfiit să îi schimbe la 2-0 pe Ronaldo, Cavani și Bruno, iar doi dintre noii intrați au contribuit la golul care a închis partida, marcat în minutul 86 de Rashford din pasa decisivă a lui Matic.

Tottenham – ManUnited s-a terminat 0-3 din patru șuturi pe poartă expediate de oaspeți, iar Ole Gunnar Solskjaer depășește cu brio un prim examen din seria de trei meciuri importante care continuă marți la Bergamo cu Atalanta înainte de derby-ul local cu Manchester City de sâmbăta viitoare.

Manchester United profită de momentul dificil traversat de Tottenham în acest start de sezon. Curiozități statistice ale meciului Tottenham Hotspur - Manchester United 0-3

• Tottenham a ajuns la un total de 136 de minute fără șut pe poartă, de la cel expediat de Harry Kane în minutul 44 al meciului cu West Ham United. Acesta a fost primul meci pe teren propriu care Spurs îl încheie fără șut pe poartă în Premier League în ultimii 8 ani, de la un joc cu Liverpool disputat în decembrie 2013.
  • Nuno Espirito Santo este doar al doilea manager al lui Tottenham care înregistrează cinci înfrângeri în primele sale 10 meciuri de Premier League, după Christian Gross în sezonul 1997-98.
  • Pentru Cristiano Ronaldo a fost al 12-lea meci în Premier League în care marchează și oferă și o pasă decisivă, trei dintre acestea fiind contra lui Tottenham.
Tottenham Hotspur - Manchester United 0-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Tottenham Hotspur - Manchester United: Sistem cu trei fundași centrali pentru United

Statisticile meciului Tottenham Hotspur - Manchester United 0-3