Premier League, 18 noiembrie 2017, ora 17:00

Marcos Alonso 38
Eden Hazard 62

West Brom – Chelsea 0-4. Succes facil pentru campioana Angliei pe The Hawthorns

Alvaro Morata a deschis scorul în victoria lui Chelsea cu West Brom

Chelsea s-a impus fără mari probleme în meciul disputat contra celor de la West Bromwich Albion, contând pentru etapa a-12-a din Premier League

Răzvan, 1 ianuarie 1970

Campioana Angliei, Chelsea, îşi continuă recuperarea către fruntea clasamentului Premier League după începutul de campionat mai puţin pozitiv, iar oamenii lui Antonio Conte au ajuns la cea de-a patra etapă consecutivă cu victorie, graţie succesului consemnat pe arena The Hawthorns, scor 4-0 contra celor de la West Bromwich Albion. Gruparea londoneză a reuşit astfel să profite de eşecul suferit de Tottenham în derby-ul cu Arsenal şi să urce pe poziţia a doua, în aşteptarea confruntării dintre Manchester United şi Newcastle, programată a se disputa în această seară pe stadionul Old Trafford.

Antrenorul Tony Pulis nu s-a putut baza pentru acest meci pe Nacer Chadli, Craig Dawson, respectiv James Morrison şi a aliniat un compartiment ofensiv alcătuit din Jay Rodriguez şi Jose Salomon Rondon, în faţa unei linii de mijloc formată din cinci oameni, cu Matthew Phillips şi Kieran Gibbs pe cele două benzi, respectiv Jake Livermore, Gareth Barry şi Grzegorz Krychowiak în zona centrală. Probleme de lot şi pentru italianul Antonio Conte, în absenţa unor oameni importanţi precum Viktor Moses, David Luiz, Michy Batshuayi sau Danny Drinkwater (cel din urmă aflându-se totuşi pe banca de rezerve în debutul confruntării), fostul antrenor al lui Juventus având însă alternative importante precum tânărul fundaş Andreas Christensen sau jucătorul de bandă italian Davide Zappacosta.

Deşi a obţinut un singur succes din cele cinci meciuri de campionat disputate pe propria arenă înainte de această etapă, West Bromwich Albion a fost determinată să nu îi facă viaţa uşoară mult mai titratului său adversar, iar primul semn de alarmă a venit încă din minutul 5, când centrarea lui Matthew Phillips a fost reluată cu capul în poartă de catre Jose Salomon Rondon, însă semnalizarea tuşierului a dus la anularea corectă a golului marcat de atacantul venezuelean. Avea să fie însă doar entuziasmului începutului de meci în faţa propriilor fani, deoarece treptat campioana Angliei a controlat jocul la capitolul posesie şi dominare teritorială, iar prima oportunitate a grupării londoneze i-a aparţinut lui Tiemoue Bakayoko, care în minutul 14 s-a regăsit într-o situaţie ideală de a finaliza, însă execuţia sa a fost blocată în ultimul moment de către defensiva gazdelor. Şi totuşi Chelsea a reuşit să deschidă scorul trei minute mai târziu, prin Alvaro Morata, care a profitat de respingerea portarului Ben Foster la şutul puternic din afara careului al lui Eden Hazard şi a marcat  golul său cu numărul opt în actualul campionat, egalându-i astfel pe Sergio Aguero şi Harry Kane în clasamentul golgheterilor Premier League.

Alvaro Morata şi Eden Hazard au contribuit decisiv şi la faza golului prin care oaspeţii şi-au majorat rapid avantajul, de această dată printr-o splendidă deviere cu călcăiul a vârfului spaniol, care i-a permis jucătorului belgian să ajungă faţă în faţă cu portarul Ben Foster: Hazard l-a depăşit în manieră facilă pe experimentatul portar englez şi a marcat golul de 2-0 în minutul 23. Chelsea şi-a asigurat victoria încă din prima repriză, pe care a încheiat-o cu un avantaj de trei goluri: fundaşul Marcos Alonso şi-a trecut la rândul său numele pe lista marcatorulor, după o centrare din lovitură liberă a lui Cesc Fabregas şi o lipsă de marcaj îngrijorătoare din partea defensivei gazdelor, care i-a permis apărătorului spaniol să ducă scorul la 3-0.

După cum era de aşteptat, Chelsea nu a mai forţat în mod deosebit de-a lungul ultimelor 45 de minute, însă chiar şi în aceste condiţii campioana Angliei a fost în continuare periculoasă la poarta unei echipei a lui West Bromwich Albion departe de nivelul din stagiunile anterioare, când pe teren propriu era capabilă să pună probleme oricărui adversar din Premier League. Eden Hazard şi-a trecut în cont dubla în minutul 63, după o lansare ideală a lui Cesc Fabregas, aflat astfel la a doua pasă de gol în meciul disputat pe arena The Hawthorns. Experimentatul mijlocaş spaniol a fost apoi înlocuit de Danny Drinkwater, tehnicianul italian al grupării londoneze dorind astfel să îl menajeze pe jucător în vederea următoarelor partide. Cu cinci minute înainte de ultimul fluier al centralului Jon Moss, gazdele au avut şansa de a marca golul de onoare, după una dintre puţinele erori din defensiva campioanei, însă James McClean, scăpat singur cu portarul Thibaut Courtois, a trimis puţin pe lângă.

Scor final 4-0 şi Chelsea trece cu succes peste prima dintre cele trei deplasări consecutive pe care trebuie să le dispute în această perioadă: pentru oamenii lui Antonio Conte va urma un duel cu Qarabag contând pentru faza grupelor UEFA Champions League, pe care Chelsea va trebui în mod obligatoriu să îl câştige după eşecul din capitala Italiei, scor 3-0 cu AS Roma, iar apoi o altă confruntare dificilă la nivelul Premier League: în weekendul următor, formaţia londoneză se va deplasa pe arena Anfield pentru partida cu Liverpool.

West Bromwich Albion - Chelsea 0-4, fișa tehnică