Jarrod Bowen 56
Arthur Masuaku 87
Thiago Silva 28
Mason Mount 44

West Ham – Chelsea 3-2. Înfrângere pentru Chelsea în primul meci cu mai mult de un gol primit

Cronica meciului West Ham United - Chelsea, scor 3-2, decis de o execuție surprinzătoare a lui Arthur Masuaku în minutul 87.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
04 decembrie 2021
Edouard Mendy, surprins la golul marcat de Masuaku în meciul West Ham - Chelsea 3-2

O execuție surprinzătoare a lui Arthur Masuaku în minutul 87 i-a adus lui West Ham United o mare victorie împotriva lui Chelsea, într-un meci în care liderul campionatului englez condusese în două rânduri. Masuaku a primit mingea în tușă după o aruncare de la margine și a părut că nu găsește o continuare firească a fazei, așa că a trimis mingea într-un mod neașteptat spre poartă dintr-o poziție imposibilă și l-a surprins pe Edouard Mendy, pregătit să iasă pe o mult mai previzibilă centrare.

Pentru West Ham a fost prima victorie în campionat de la cea obținută în urmă cu aproape o lună contra lui Liverpool cu același scor, în schimb pentru Chelsea a fost primul meci din actualul sezon în care primește mai mult de un gol, iar punctele pierdute pe Stadionul Olimpic ar putea-o costa primul loc al clasamentului la finalul etapei.

Thiago Silva a fost personajul providențial pentru echipa lui Tuchel în prima parte a meciului, cu un gol marcat în minutul 29 după o lovitură de colț și apoi o minge scoasă de pe linia propriei porți la faza următoare. O eroare a lui Jorginho care a întors imprudent o minge spre propriul portar a dus la penalty-ul din care Lanzini a restabilit egalitatea, însă Chelsea a intrat în avantaj la cabine după o execuție superbă a lui Mason Mount care a reluat din voleu dintr-o poziție laterală o diagonală lungă a lui Ziyech.

Romelu Lukaku a intrat încă din minutul 46 în locul accidentatului Havertz, însă repriza secundă i-a aparținut lui West Ham. Bowen a semnat golul egalizator în minutul 56 cu un șut de pe linia careului de 16 metri și apoi a avut o mare ocazie de a-și aduce echipa în avantaj în minutul 75 când a apărut fără marcaj la o minge centrată de Antonio dar pe care nu a reușit să o trimită pe poartă din plonjon.

Bine așezați în teren pe fază defensivă cei de la West Ham păreau pe care să obțină o remiză, însă în final a venit execuția surprinzătoare a lui Masuaku care le-a oferit gazdelor victoria cu care strâng la doar 6 puncte diferența față de deținătoarea Champions League. Prețul a fost însă accidentarea aparent gravă a lui Zouma, care în cazul unei absențe pe termen lung ar putea deveni o mare problemă pentru antrenorul David Moyes care îl pierduse și pe Angelo Ogbonna în precedenta mare victorie a lui West Ham din acest sezon, cea cu Liverpool din urmă cu patru săptămâni.

West Ham United - Chelsea 3-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul West Ham United - Chelsea: O repriză întreagă pentru Lukaku după accidentare

Statisticile meciului West Ham United - Chelsea 3-2