Premier League, 26 septembrie 2021, ora 18:30, London

Emile Smith Rowe 12
Pierre-Emerick Aubameyang 27
Bukayo Saka 34

Heung-Min Son 79

Arsenal – Tottenham 3-1. Tunarii câștigă derbyul nordului Londrei după o primă repriză de excepție

Evoluție de excepție pentru Arsenal în meciul cu Tottenham (3-1)

Arsenal a învins Tottenham cu 3-1 și cele două sunt la egalitate de puncte în clasament după ce avuseseră starturi diametral opuse de sezon.

David Petre, 27 septembrie 2021

La finalul etapei a treia de Premier League Arsenal și Tottenham se găseau în capetele opuse ale clasamentului, prima fără punct și fără gol marcat, cealaltă cu victorii pe linie și fără să fi încasat vreun gol. De atunci cele două rivale din nordul Londrei au urmat traiectorii diametral opuse, iar trei etape mai târziu Arsenal este cea în ascensiune după trei victorii la rând, timp în care Spurs a pierdut în campionat tot atâtea meciuri, încasând de fiecare dată câte trei goluri.

Nu era un secret pentru nimeni că Tottenham trece prin momente delicate și poate că nu era așteptat un reviriment tocmai pe terenul unde nu mai câștigase în Premier League din 2010, însă la fel de puțin previzibilă era și replica nespus de slabă a echipei lui Nuno. Nici vorbă de pressingul care măcar pentru o repriză o pusese în dificultate pe Chelsea în urmă cu o săptămână, puține noutăți și din partea lui Harry Kane care în 45 de minute a atins o singură minge în careul lui Arsenal și rămâne fără gol după primele 6 etape; per total Tottenham a fost o echipă de umbre, subjugată de zburdălnicia tinerească a trupei lui Arteta.

Pentru prima oară în acest sezon Arsenal i-a putut folosi împreună în garnitura de start pe Xhaka și Thomas Partey, iar acest lucru i-a oferit la mijlocul terenului echilibrul perfect între o apărare atentă și un atac entuziast în care Saka, Odegaard, Smith-Rowe și Aubameyang au conlucrat de minune. Într-un interval de 23 de minute Arsenal a marcat de trei ori, timp în care Tottenham a reacționat doar printr-un șut al lui Son la colțul scurt scos de Ramsdale, iar la pauză echipa lui Nuno a intrat la cabine cu același scor cu care pierduse ultimele sale două jocuri de campionat.

Nemulțumit de ce a văzut, lucru pe care avea să îl și confirme în interviul de la final, Nuno a început repriza a doua cu Emerson în locul lui Tanganga și Oliver Skipp în locul invizibilului Dele Alli, iar Tottenham a întors în partea a doua posesia în favoarea sa. Golul lui Son din minutul 79 a dat orizonturi noi întâlnirii iar finalul putea fi chiar palpitant dacă Ramsdale nu ar fi respins cu vârful degetelor în transversală o minge a lui Moura care îl surprinsese ușor avansat. S-a terminat 3-1, rezultat cu care cele două rivale devin vecine și în clasament, cu un plus la golaveraj în favoarea tinerei echipe a lui Arteta.

Arsenal - Tottenham Hotspur 3-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Arsenal - Tottenham Hotspur: Pereche Xhaka - Partey în linia mediană a lui Arsenal

71

Victoria 600 pentru Arsenal în Premier League, serie nedorită pentru Tottenham. Curiozități statistice ale meciului Arsenal - Tottenham Hotspur 3-1

• Arsenal a înregistrat victoria sa cu numărul 600 în Premier League, performanță reușită până acum doar de Manchester United (691) și Chelsea (601).
  • Tottenham este doar a doua echipă din Premier League care după victorii pe linie în primele 3 etape a pierdut tot atâtea meciuri la rând. Prima a fost Everton în sezonul 1993-94, încheiat pe locul 17.