Premier League, 07 noiembrie 2021, ora 16:00, London
Watford

Emile Smith Rowe 56

Arsenal – Watford 1-0. Tunarii urcă pe 5 în clasamentul Premier League

Emile Smith Rowe, marcator în meciul Arsenal - Watford 1-0

Cronica meciului Arsenal - Watford, scor 1-0, jocul cu numărul 100 pentru Mikel Arteta pe banca tehnică a Tunarilor.

David Petre, 7 noiembrie 2021

Aubameyang a fost un încurcă-lume în meciul de pe teren propriu cu Arsenal, iar aparițiile sale lipsite de inspirație puteau să o coste pe Arsenal în fața unui adversar care s-a închis bine și nu a permis multe ocazii clare la poarta lui Foster. Tunarii au scos-o totuși la capăt grație unui șut ușor deviat al lui Emile Smith Rowe din afara careului și au obținut astfel o victorie scurtă care îi duce până pe locul 5 în clasamentul Premier League, la doar șase puncte de liderul Chelsea.

Primul moment neinspirat al lui Aubameyang s-a produs în minutul 7, când gabonezul a atins greșit mingea într-o situație de superioritate numerică și ceea ce ar fi trebuit să fie golul său de 1-0 a devenit o pasă pentru Saka, aflat în offside. Cei de la Watford s-au închis bine, dar au făcut cadou un penalty în minutul 36 când Danny Rose l-a lovit în ceafă pe Lacazette, însă Aubameyang a executat slab, permițându-i portarului Ben Foster o intervenție decisivă.

Arsenal a deschis scorul în minutul 56 prin Smith Rowe, care a concretizat cu un șut de la distanță a bună acțiune personală a fundașului central Ben White ce interceptase la centrul terenului și pătrunsese până în marginea careului advers, iar ceva mai târziu a avut șansa să închidă jocul, însă Aubameyang, pornit din offside, a atins nenecesar chiar în fața liniei porții mingea șutată de Odegaard care ar fi intrat oricum în plasă.

Această inexactitate se putea dovedi costisitoare pentru Arsenal după ce portarul Ramsdale a comis o rară eroare de anticipație și a ieșit greșit la o minge lungă, însă King a trimis și el la fel de prost dintr-un unghi închis spre poarta goală, prinzând doar plasa laterală.

S-a terminat 1-0, a patra victorie consecutivă pentru Arsenal înaintea unei perioade dificile a sezonului în care următoarele trei deplasări sunt la Liverpool, ManUnited și Everton.

Arsenal - Watford 1-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Arsenal - Watford: Aubameyang și Lacazette, din nou titulari împreună la Arsenal

71

Mikel Arteta, la meciul 100 pe banca lui Arsenal. Curiozități statistice ale meciului Arsenal - Watford 1-0

• Mikel Arteta a condus-o pe Arsenal pentru a 100-a oară în toate competițiile (54 de victorii, 20 de remize, 26 înfrângeri). George Graham este singurul antrenor cu mai multe victorii în primele sale 100 de meciuri (56).
  • Pentru Claudio Ranieri a fost al 12-lea meci contra lui Arsenal în Premier League și nu a reușit niciodată o victorie (4 remize, 8 înfrângeri).
  • Emile Smith Rowe este al patrulea jucător U-21 din istoria lui Arsenal care marchează în trei meciuri consecutive de Premier League, după Nicolas Anelka, José Antonio Reyes și Cesc Fàbregas.
  • Pierre-Emerick Aubameyang a ratat penalty-uri consecutive pentru Arsenal în Premier League după ce ratase doar alte două din primele 11 pe care le executase anterior.