Premier League, 18 septembrie 2021, ora 19:30, Birmingham
Everton

Matty Cash 66
Lucas Digne 69 (a)
Leon Bailey 75

Aston Villa – Everton 3-0. Leon Bailey, omul meciului în 21 de jucate la debutul pe Villa Park

Leon Bailey, la primul gol pentru Aston Villa

Aston Villa a învins Everton cu 3-0 după ce rezerva Leon Bailey a provocat un autogol și a marcat o dată înainte să iasă accidentat.

David Petre, 19 septembrie 2021

Nouă minute magice ale celor de la Aston Villa au pus punct invincibilității lui Everton în startul actualului sezon, cu o contribuție esențială a lui Leon Bailey la primul său meci în fața propriilor suporteri de la transferul în Anglia. Intrat pe teren la capătul primei ore de joc, jucătorul adus în schimbul a 30 de milioane de euro de la Bayer Leverkusen a provocat un autogol și a închis tabela la 3-0, a primit cartonașul galben pentru că și-a scos tricoul după golul marcat, apoi a ieșit după doar 21 de minute petrecute pe teren acuzând o problemă musculară, suficient timp însă pentru a fi ales jucătorul meciului pe site-ul oficial al grupării din Birmingham.

“M-am accidentat la gol. Am șutat prea puternic și am simțit o ușoară durere. Nu cred să fie ceva grav, dar nu am vrut să risc nimic”, a declarat jamaicanul la finalul primului său joc pe Villa Park.

Everton a venit la Birmingham cu 10 puncte obținute în primele patru etape dar cu mai multe indisponibilități de marcă printre care portarul titular Jordan Pickford și atacanții Dominic Calvert-Lewin și Richarlison. Asmir Begovic și Salomon Rondon și-au făcut debutul la formația din Liverpool, iar meciul a consemnat o primă repriză spectaculoasă, cu bune ocazii pentru ambele combatante.

Echilibrul avea să se rupă în minutul 69, după un contraatac rapid al gazdelor finalizat de Matty Cash cu primul său gol pentru Aston Villa. Nu a fost timp de reacție din partea oaspeților pentru că după doar trei minute Lucas Digne a deviat cu capul în propria poartă mingea centrată de Bailey din lovitură de colț, apoi jamaicanul a marcat el însuși cu un șut violent pe centrul porții după o cursă solitară.

“Săptămâna trecută noi am fost cei care au pierdut cu 3-0, iar diferența aceea a fost nedreaptă. Astăzi șansa ne-a avantajat pe noi”, a declarat la finalul jocului antrenorul gazdelor, Dean Smith, despre scorul disproporționat în raport cu echilibrul din teren”.

Aston Villa - Everton 3-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Aston Villa - Everton: Debut pentru Begovic și Rondon la Everton, primele goluri pentru Cash și Bailey la Aston Villa