01
Arsenal
Arsenal
Kai Havertz 89

Brentford 0-1 Arsenal. Tunarii, din nou pe primul loc în Premier League după un gol marcat în final

Brentford - Arsenal, scor 0-1, Premier League 2023-2024. Statistici, echipele de start, notele jucatorilor.

Rezumat realizat de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
26 noiembrie 2023
Kai Havertz, autorul unicului gol în meciul Brentford - Arsenal 0-1
  • Arsenal a profitat de punctele împărțite în meciul Manchester City – Liverpool 1-1 și a urcat pe primul loc în clasamentul Premier League după ce s-a impus pe terenul lui Brentford cu 1-0 printr-un gol marcat de rezerva Kai Havertz în minutul 89, la meciul cu numărul 200 pentru Mikel Arteta ca antrenor al Tunarilor.
  • Pentru Brentford este prima înfrângere într-un derby londonez în 15 meciuri, de la un 0-3 tot cu Arsenal în stagiunea precedentă de Premier League, în schimb Tunarii ajung la 17 meciuri consecutive fără înfrângere contra rivalelor din capitala Regatului Unit.
  • Cu David Raya indisponibil împotriva fostei sale echipe, meciul a prilejuit revenirea lui Aaron Ramsdale într-un meci de Premier League după aproape trei luni, iar goalkeeperul a resimțit presiunea și a avut mai multe momente dificile, fiind aproape de primirea unui gol după o repunere greșită a balonului în minutul 14, când a fost salvat de intervenția lui Declan Rice de pe linia porții.
  • Ultima oară când Ramsdale apărase poarta lui Arsenal în campionat a fost pe 3 septembrie în victoria cu Manchester United (3-1), iar de atunci a mai apărut în doar două meciuri de Cupa Ligii, 1-0 chiar cu Brentford și 1-3 cu West Ham United.
  • După un gol anulat lui Leandro Trossard pentru offside înainte de pauză, Arsenal a controlat repriza secundă dar a avut puține ocazii importante în fața echipei dinamice a gazdelor și a avut emoții la o lovitură de cap a lui Neal Maupay, respinsă in extremis de Oleksandr Zinchenko.
  • Golul victoriei a fost înscris în minutul 89 de Kai Havertz cu prima sa reușită din acțiune pentru Arsenal. A fost al zecelea gol marcat în acest sezon pentru Arsenal de un jucător venit de pe banca de rezerve, categorie statistică la care Tunarii sunt pe primul loc în Premier League alături de Brighton.
  • În urma acestei victorii Mikel Arteta devine antrenorul cu cele mai multe victorii în primele 200 de meciuri pe banca lui Arsenal în toate competițiile (116), cu cinci mai multe decât reușise Arsene Wenger.
Brentford - Arsenal 0-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Brentford - Arsenal: Shandon Baptiste, primele minute pentru Brentford după 104 zile

Statisticile meciului Brentford - Arsenal 0-1