Luton Town
Raheem Sterling 17
Raheem Sterling 68
Nicolas Jackson 75

Chelsea 3-0 Luton Town. Prima victorie a londonezilor în mandatul lui Pochettino

Cronica meciului Chelsea - Luton Town, în care dubla lui Raheem Sterling a dat tonul primei victorii a londonezilor pe teren propriu după cinci luni!

Cronică scrisă de - fan al echipei Real Madrid, dar cu o afinitate crescândă pentru Bayern după o perioadă din viață petrecută la Munchen.
26 august 2023
Nicolas Jackson a înscris, contra lui Luton, primul său gol pentru Chelsea

După două etape în care alternase momente de joc bun cu o confuzie absolută, Chelsea a reușit în sfârșit să obțină prima victorie în mandatul lui Mauricio Pochettino. Era greu de conceput să piardă puncte în fața noii promovate Luton Town căreia nu mulți îi dau șanse să supraviețuiască în Premier League și, într-adevăr, Chelsea a avut parte de un meci facil pe care l-a controlat cap-coadă și în care a avut o circulație bună care îi permite să spere că poate înlănțui rezultate bune, cu atât mai mult cu cât programul următoarelor meciuri (Wimbledon în EFL Cup, Nottingham Forest și Bournemouth în campionat) este accesibil.

Încă din primele zece minute Chelsea a avut trei importante situații de gol, toate irosite de Sterling, una dintre ele în mod incredibil cu o reluare din voleu de deasupra punctului cu var exact în brațele goalkeeperului Thomas Kaminski. Transversala ștearsă de Enzo Fernandez dintr-o poziție liberă în marginea careului a fost încă un moment frustrant de neconcretizare a posesiei de aproape 85%, însă în minutul 17 Sterling a reușit în sfârșit deschiderea scorului după o fază splendidă, o înșiruire de driblinguri după ce pornise în diagonală din banda dreaptă culminată cu un șut perfect la colțul lung.

La 1-0 Luton nu a avut putere de reacție și tot ce a putut face a fost să păstreze această diferență minimă până la intrarea la cabine, însă scorul a luat proporții după pauză. Sterling a marcat din nou dintr-o centrare a lui Malo Gusto, iar Nicolas Jackson a închis tabela cu primul său gol pentru formația londoneză, oferindu-i lui Pochettino o victorie clară în fața unui adversar care a reușit un singur șut pe poartă în ciuda unei posesii ceva mai bune în partea secundă.

Este primul succes al lui Chelsea pe Stamford Bridge din luna… martie, de la victoria cu Dortmund în Champions League.

Chelsea - Luton Town 3-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Chelsea - Luton Town: Reece Burke, Ross Barkley, debut stagional la Luton Town

Statisticile meciului Chelsea - Luton Town 3-0