Champions League, 06 aprilie 2022, ora 22:00
Kai Havertz 40

Karim Benzema 21
Karim Benzema 24
Karim Benzema 46

Chelsea 1-3 Real Madrid. Benzema, al patrulea jucător din istoria Champions League cu hattrick-uri consecutive

Karim Benzema, hattrick în meciul Chelsea - Real Madrid 1-3

Chelsea - Real Madrid, scor 1-3. Cronica meciului decis de hattrick-ul lui Karim Benzema, care a ajuns la un total de 82 de goluri în Champions League

Alexandru Melinte, 7 aprilie 2022

Karim Benzema a reușit al doilea hattrick consecutiv în Champions League, iar Real Madrid a obținut pe Stamford Bridge același rezultat ca în meciul anterior cu PSG, o victorie cu 3-1 grație căreia devine mare favorită la calificarea în semifinale.

Chelsea venea după un neașteptat 1-4 pe teren propriu cu Brentford și a părut să repete greșelile din acel joc, nerăbdarea sa de a ataca dovedindu-se primejdioasă pentru propria apărare, unde a lăsat spații largi rapizilor oameni de atac ai Madridului. Vinicius Jr. a tras un semnal de alarmă încă din minutul 10 când a lovit transversala după o fază de contraatac, însă gazdele nu au știut cum să își repare problemele defensive și i-au oferit lui Benzema ocazia să marcheze de două ori într-un interval de trei minute înainte de jumătatea reprizei prin două lovituri fabuloase de cap din poziții libere în apropierea porții.

Lucrurile puteau sta și mai rău pentru Chelsea dacă același Benzema sau Valverde ar fi concretizat măcar una din marile ocazii avute la 2-0, însă cei care au punctat în finalul reprizei au fost londonezii prin Kai Havertz, care a reluat cu capul din spatele lui Carvajal o excelentă centrare a lui Jorginho.

Ar fi putut fi golul renașterii lui Chelsea, însă formația lui Tuchel a primit gol în chiar primul minut al părții secunde când Edouard Mendy a ieșit în afara careului și a trimis o pasă incomodă spre Rudiger, interceptată de Benzema care și-a concretizat hat-trickul cu o minge banală spre poarta goală.

La 1-3 Thibaut Courtois a avut o paradă fabuloasă la un șut de la distanță al lui Azpilicueta, iar noii intrați Lukaku în două rânduri și Ziyech au ratat și ei bune ocazii de a micșora distanța de două goluri care le desparte pe cele două echipe înaintea manșei retur de marțea viitoare pe Santiago Bernabeu.

Chelsea - Real Madrid 1-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Chelsea - Real Madrid: Gareth Bale, primele minute pentru Real Madrid după 50 de zile

378

Benzema, al patrulea jucător din istoria Champions League cu hattrick-uri consecutive. Curiozități statistice ale meciului Chelsea - Real Madrid 1-3

• Karim Benzema este doar al patrulea jucător care reușește hattrick-uri consecutive în Champions League, după Luiz Adriano în 2014/15 și Cristiano Ronaldo și Lionel Messi în 2016/17.
  • Grație acestui hattrick, Karim Benzema a ajuns la 82 de goluri marcate în Champions League, la doar 3 în urma ocupantului locului trei în topul overall al golgheterilor competiției, Robert Lewandowski.
  • Benzema a marcat 37 de goluri pentru Real Madrid în 36 de meciuri jucate în toate competițiile în acest sezon.
  • Până la acest meci cu Real Madrid, Chelsea câștigase toate cele 6 meciuri jucate pe teren propriu în actualul sezon de Champions League fără să fi primit vreun gol.
  • David Alaba a bifat meciul său cu numărul 100 în Champions League.

Declarații după meciul Chelsea - Real Madrid 1-3

Thomas Tuchel (antrenor Chelsea): Calificarea nu mai este în cărți

După o astfel de evoluție nu putem spune că mai avem șanse la calificare. Trebuie să ne regăsim, nu știu ce s-a întâmplat după pauza internațională. Astăzi am repetat, într-un sfert de finală cu Real Madrid, a doua repriză din meciul cu Brentford. Șapte goluri încasate în cinci zile, este alarmant. În fața unui astfel de adversar, nu poți aștepta un rezultat bun cu un astfel de joc. Suntem mult sub nivelul nostru din toate punctele de vedere: tactic, individual, fizic, ca intensitate în dueluri. Am încercat să jucăm într-un modul nou, dar ne-am sinucis printr-o mare eroare. Nu este vina cuiva anume, este o problemă colectivă, inclusiv a mea. La nivel individual ne-am pierdut luciditatea și strălucirea. După fereastra FIFA nu am mai arătat la fel, iar eu nu pot găsi o explicație.