Premier League, 02 octombrie 2021, ora 17:00
Trevoh Chalobah 9
Timo Werner 84
Ben Chilwell 89

James Ward-Prowse 61 (pen)

Chelsea – Southampton 3-1. Werner, la primul gol în actualul sezon de Premier League

Timo Werner a marcat contra lui Southampton primul său gol în Premier League 2021-2022

Chelsea - Southampton, scor 3-1, golurile echipei londoneze fiind marcate după eliminarea lui Kyle Walker-Peters în minutul 77.

David Petre, 2 octombrie 2021

Cu cinci nume noi în unsprezecele de start Chelsea a părut revitalizată față de meciul pierdut la Torino la mijlocul săptămânii, dar chiar și așa a trebuit să aștepte ca cei de la Southampton să rămână în inferioritate numerică pentru a-și asigura prima victorie în toate competițiile după trei partide.

Găsit singur la bara a doua după o lovitură de colț Chalobah a deschis scorul încă din minutul 9 iar londonezii au crezut că și-au dublat avantajul la o reușită a lui Werner anulată ulterior de VAR pentru un fault al lui Azpilicueta asupra lui Kyle Walker-Peters, în schimb cei care au marcat un gol valid au fost cei de la Southampton dintr-un penalty acordat pentru un fault al lui Ben Chilwell, jucător aflat la primul meci ca titular în actualul sezon de Premier League. Walker-Peters a fost cel care a transformat lovitura de pedeapsă, însă el avea să fie și personajul negativ pentru echipa Sfinților, după ce a văzut cartonașul roșu direct pentru un fault asupra lui Jorginho.

În superioritate numerică Werner a marcat în sfârșit primul său gol în actualul sezon de Premier League dintr-o centrare a lui Azpilicueta, iar apoi Chilwell a dus scorul la 3-1 cu o reluare din unghi care a depășit cu puțin linia porții la finalul unei faze în care Lukaku și Azpilicueta trimiseseră de două ori mingea în bară.

Grație acestui rezultat Chelsea urcă provizoriu pe prima treaptă a clasamentului Premier League, în timp ce Southampton rămâne fără victorie și după etapa a șaptea, dar speră să rezolve această problemă după pauza FIFA într-o serie de meciuri aparent mai ușoare contra lui Leeds, Burnley și Watford.

Chelsea - Southampton 3-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Chelsea - Southampton: Cinci schimbări la Chelsea față de meciul de Champions League de la Torino

71

Primul gol încasat de Southampton în prima repriză. Curiozități statistice ale meciului Chelsea - Southampton 3-1

• Golul marcat de Trevoh Chalobah a fost primul primit de Southampton în prima repriză în actualul sezon de Premier League.
  • Chelsea a marcat în prima repriză mai multe goluri (7) decât orice altă echipă din Premier league.
  • De la venirea lui Thomas Tuchel în luna ianuarie, Chelsea a obținut mai multe puncte în Premier League decât orice altă echipă (27 de puncte în 14 meciuri).
  • Este a treia oară în istoria lui Southampton când nu obține victorie în primele șapte etape din prima divizie, după ce avusese începuturi similare de sezon și în 1996-97 și 1998-99.
  • 59% dintre cele 32 de goluri marcate de James Ward-Prowse în Premier League au fost fie din penalty (9), fie direct din lovitură liberă (10). Dintre jucătorii activi în această competiție doar Leighton Baines (81%) și Mark Noble (63%) înregistrează procentaje superioare.