Matheus Cunha 22
Axel Disasi 43 (a)
Matheus Cunha 63
Matheus Cunha 82 (pen)

Chelsea 2-4 Wolverhampton. Hattrick-ul lui Matheus Cunha adâncește criza londonezilor

Wolverhampton a bătut-o pe Chelsea pe Stamford Bridge pentru prima oară din 1979, iar londonezii au încasat opt goluri în 2 meciuri consecutive de campionat.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
04 februarie 2024
Hattrick pentru Matheus Cunha în meciul Chelsea - Wolverhampton 2-4

La câteva zile după ce pierduse la scor deplasarea cu Liverpool, Chelsea a făcut un meci și mai slab pe teren propriu cu Wolverhampton, iar antrenorul Mauricio Pochettino și jucătorii săi au fost huiduiți pe Stamford Bridge la finalul ambelor reprize de propriul public, care a scandat și numele fostului proprietar, Roman Abramovich.

Este a doua oară în actualul sezon când Chelsea încasează cel puțin patru goluri în meciuri consecutive, iar actuala echipă a lui Pochettino a bifat în acest meci o nouă contraperformanță istorică, pierzând pentru prima oară în fața lui Wolverhampton pe teren propriu din… 1979. Totodată este prima dată din 1975 când Wolves câștigă tur-retur în campionat contra londonezilor.

Chelsea avea patru victorii consecutive în campionat pe teren propriu și au fost motive de speranță pentru fani că va veni și a cincea când Cole Palmer a deschis scorul în minutul 19, devenind primul jucător U-21 din istoria clubului londonez care marchează zece goluri într-un sezon de Premier League.

Avantajul londonezilor a fost neutralizat însă după doar două minute de Matheus Cunha cu ajutorul unei devieri a lui Thiago Silva, iar Wolverhamton a întors rezultatul înainte de pauză după o altă deviere, a lui Axel Disasi, ce l-a prins pe picior greșit pe portarul Djordje Petrovic.

Chelsea a fost activă în atac în căutarea golului egalizator, însă dezorganizarea din defensivă a fost taxată prompt de adversar, iar Matheus Cunha și-a completat tripla prin reușitele din minutele 63 și 82, cea din urmă din penalty.

Thiago Silva a apărut și el pe tabelă în minutul 86 după o bună lovitură de cap la o fază fixă, însă tabela s-a blocat la 2-4 în ciuda forcingului de final al londonezilor care au încercat să salveze ceva din acest meci.

Chelsea - Wolverhampton 2-4, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Chelsea - Wolverhampton: Nicolas Jackson, primele minute pentru Chelsea după 36 de zile

Statisticile meciului Chelsea - Wolverhampton 2-4