Premier League
Manchester City
Manchester City
30
Sunderland
Sunderland
Rúben Dias 31
Joško Gvardiol 35
Phil Foden 65

Manchester City - Sunderland 3-0 Moment relaxat pentru City înainte de Real Madrid

7 decembrie 2025
Share
Phil Foden a marcat după assistul lui Cherki din rabona în Manchester City - Sunderland 3-0
Phil Foden a marcat după assistul lui Cherki din rabona în Manchester City - Sunderland 3-0

Echipele în meciul Manchester City - Sunderland

Slide spre stânga pentru a vedea dispunerile tactice ale echipelor Manchester City și Sunderland și notele jucătorilor

Manchester City a profitat de pasul greșit făcut de Arsenal la începutul zilei și a redus distanța din fruntea clasamentului la doar două puncte, după un 3-0 categoric pe Etihad împotriva lui Sunderland, grație căruia și-a recăpătat poziția a doua în clasament, pierdută pentru câteva ore în favoarea performerei zile, Aston Villa.

Partida a început lent, însă City a găsit rezolvarea prin oameni din linia defensivă: Ruben Dias a rupt echilibrul printr-o execuție superbă trimisă direct în vinclu din aproximativ 25 de metri, după care Josko Gvardiol a dublat avantajul, fructificând o centrare excelentă de la Phil Foden. Au fost singurele șuturi pe poartă dintr-o primă repriză în care Erling Haaland a fost șters, reușind doar două atingeri de balon.

Sunderland a avut șansele sale, printre care o situație a lui Wilson Isidor unu contra unu cu Gigio Donnarumma și o bară a lui Xhaka, însă Manchester City a evitat un final cu emoții cum fusese cazul în meciurile anterioare cu Leeds și Fulham și a mai marcat o dată prin Foden cu capul după un spectaculos assist al lui Cherki din rabona.

O bară a lui Doku și o acțiune bună finalizată de Cherki ce a provocat o intervenție a lui Robin Roefs au fost marile ocazii ale lui City de a duce diferența și mai sus, însă scorul a rămas blocat la 3-0 chiar dacă cei de la Sunderland au rămas și în inferioritate numerică, după un atac violent al noului intrat O’Nien asupra lui Matheus Nunes.

Pentru City este un moment bun înaintea meciului cu Real Madrid din Champions League, în schimb Sunderland suferă cea mai dură înfrângere în campionat din acest sezon și coboară pe poziția a șaptea în clasamentul Premier League.

Statisticile meciului Manchester City - Sunderland 3-0

Manchester CityMan.City

Posesie
64%
Acuratețe pase
90%
18
Total șuturi (inclusiv în blocaj)
8
6
Șuturi pe poartă
1
7
Șuturi pe lângă poartă
4
5
Șuturi blocate
3
9
Faulturi comise
10
6
Cornere
5
0
Ofsaiduri
3
1
Cartonașe galbene
0
0
Cartonașe roșii
1
1
Parade portar
2
623
Total pase
347
559
Pase completate
277

SunderlandSunderland

Posesie
36%
Acuratețe pase
80%