Campionatul Mondial , 22 noiembrie 2022, ora 15:00
DanemarcaDanemarca
00
TunisiaTunisia

Danemarca – Tunisia 0-0. Meci spectaculos, dar prima remiză albă de la Campionatul Mondial 2022

Ratare uluitoare a lui Cornelius în meciul Danemarca - Tunisia, prima remiză albă de la Campionatul Mondial 2022

Danemarca - Tunisia, scor 0-0. Cronica primului meci din Grupa D de la Campionatul Mondial de Fotbal, un duel echilibrat cu 20 de cornere

Ștefan Gondor, 22 noiembrie 2022

Pe cât de frumoasă a fost atmosfera din tribunele cochetului Education City Stadium din Doha, pe atât de spectaculos a fost și jocul dintre Danemarca și Tunisia, chiar dacă la finalul său s-a consemnat primul 0-0 de la acest Campionat Mondial. Un ritm intens din partea ambelor echipe și o bună disponibilitate pentru jocul combinativ au făcut deliciul unui duel echilibrat, în care raportul cornerelor, 11-9 în favoarea europenilor, vorbește de la sine despre ambiția cu care ambele formații au căutat să ajungă la poarta adversă.

După ce a învins în două rânduri Franța în acest an în Liga Națiunilor, Danemarca era văzută la certă favorită la ieșirea din grupe, însă în debutul jocului a fost surprinsă de stilul combativ al nord-africanilor. Abia după un sfert de oră a început să iasă cu un pic de încredere din propria jumătate și de acolo ușor-ușor și-a crescut cifrele posesiei, însă chiar și așa prima repriză a fost a Tunisiei, impusionată de energicul Laidouni la mijlocul terenului. Danemarca a avut noroc ca un șut al lui Dräger deviat de Christensen să nu prindă spațiul porții în care Schmeichel era simplu spectator, apoi a intrat în scenă Jebali care a avut un gol anulat și apoi o altă mare ocazie încheiată cu o intervenție importantă a fostului goalkeeper al lui Leicester City.

Europenii au făcut un salt calitativ în partea secundă, mai ales după o triplă schimbare operată după ce Skov Olsen a avut și el un gol anulat pentru un offside anterior la Damsgaard. Într-o vizibilă creștere în joc danezii au avut o bună ocazie prin Eriksen, iar la cornerul subsecvent Cornelius a lovit bara după o minge prelungită cu capul de Christensen.

Deși un meci nul într-un duel echilibrat nu este niciodată un rezultat rău în debutul unui turneu, ambele echipe au căutat până spre final lovitura câștigătoare. Danezii au crezut că au obținut-o în prelungiri când centralul César Arturo Ramos a fost chemat la monitorul video pentru a verifica un eventual henț în careu al lui Meriah, însă a judecat cu aceeași măsură ca în altă fază petrecută în celălalt careu ceva mai devreme și a decis să lase jocul să continue.

Danemarca – Tunisia s-a terminat astfel 0-0, un rezultat care aduce un plus de savoare în Grupa D în care Danemarca și Franța erau mari favorite la calificare.

Danemarca - Tunisia 0-0, fișa tehnică