Premier League, 06 august 2022, ora 19:30, Liverpool
Everton
01

Jorginho 45+9 (pen)

Everton 0-1 Chelsea. Victorie pentru londonezi pe Goodison Park, unde nu mai câștigaseră din 2017

Jorginho a marcat din penalty unicul gol al meciului Everton - Chelsea 0-1

Cronica meciului Everton - Chelsea, scor 0-1, decis de un penalty în finalul unei prime reprize prelungite mult după accidentarea gravă a lui Ben Godfrey

David Petre, 7 august 2022

Vestea bună pentru Chelsea după prima etapă a sezonului de Premier League este că și-a câștigat meciul de pe Goodison Park, acolo unde pierduse ultimele 4 deplasări și nu mai puțin de 9 din ultimele 13. Vestea mai puțin bună este că s-a chinuit neașteptat de mult pentru această victorie și a avut nevoie ca Jorginho să transforme un penalty pentru a o obține, în schimb a avut suficiente momente de dificultate în fața unei formații a gazdelor cu mari probleme în atac după vânzarea lui Richarlison, accidentarea lui Dominic Calvert-Lewin și suspendarea lui Salomon Rondon.

Chelsea i-a avut în teren din primul minut pe noii veniți Kalidou Koulibaly și Raheem Sterling și a beneficiat și de revenirea lui Ben Chilwell în unsprezecele de start după accidentarea gravă suferită în stagiunea anterioară, însă a părut să acuze lipsa de chimie între oamenii din față, Sterling, Mount și Havertz, chiar dacă jucătorul cumpărat de la Manchester City s-a străduit să facă un meci bun la debutul oficial în tricoul londonezilor.

În schimb Everton s-a descurcat bine în condițiile date și și-a trecut în cont cea mai mare ocazie a primei reprize prin debutantul Tarkowski, dar problemele se țin scai de capul antrenorului Frank Lampard. Ben Godfrey s-a accidentat grav după doar un sfert de oră într-un duel pentru minge cu Havertz pe linia de fund și a avut nevoie de o îndelungă asistență medicală înainte să fie scos pe targă și transportat la spital, iar Yerry Mina a părăsit și el prematur tererul de joc cu o problemă la genunchi, cu siguranță probleme care vor necesita o pauză de ordinul lunilor pentru cei doi jucători.

Ambele reprize au fost prelungite cu aproximativ zece minute, iar în timpul suplimentar al primeia s-a produs faza care avea să ducă la unicul gol al întâlnirii: Koulibaly l-a deschis bine pe Chilwell pe un culoar liber în careul gazdelor, Abdoulaye Doucoure nu a găsit altă soluție de a opri faza decât printr-un fault naiv din spate, iar centralul Craig Pawson a dictat penalty-ul pe care Jorginho avea să îl transforme cu o execuție impecabilă lângă bara din dreapta lui Pickford.

Everton a jucat cu demnitate în partea secundă în care Gray și Dele Alli au avut bune situații de egalare, dar în cele din urmă atacul improvizat al gazdelor nu a avut suficientă claritate pentru a găsi soluți în fața defensivei lui Chelsea, pentru care Marc Cucurella a jucat în ultima parte a întâlnirii după ce l-a înlocuit pe Koulibaly.

Everton - Chelsea 0-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Everton - Chelsea: Debut pentru Koulibaly, Sterling și Cucurella la Chelsea