2
  • Internazionale
    Inter
    0

Genoa – Inter 2-0. Nerazzurri pierd teren în lupta pentru calificarea în Champions League

18 februarie 2018

Autogolul lui Andrea Ranocchia şi un gol marcat de Goran Pandev au adus victoria pentru Genoa în meciul de Serie A disputat contra celor de la Inter

Handanovič

De pe 9 decembrie (când a încheiat la egalitate cu Juventus, pe terenul campioanei Italiei) şi până în prezent, Inter a adunat doar nouă puncte, ceea ce reprezintă o performanţă suficientă doar pentru locul al 15-a într-un clasament Serie A stabilit doar pe baza respectivului interval. Doar Chievo, Bologna, Spal, Verona şi Benevento au acumulat mai puţine puncte decât gruparea milaneză, iar ultimele patru formaţii au de altfel un cu un meci mai puţin disputat decât echipa antrenată de Luciano Spalletti, care în etapa a-25-a a campionatului italian a fost învinsă pe stadionul Comunale Luigi Ferraris de către Genoa, cu scorul de 2-0. Inter a suferit astfel cel de-al treilea eşec al stagiunii la nivelul campionatului şi a pierdut poziţia a treia ca urmare a victoriei obţinute de AS Roma contra celor de la Udinese. În cazul unui succes al lui Lazio împotriva lui Hellas Verona, în ultima partidă a etapei, gruparea milaneză ar putea pierde momentan şi ultimul loc care permite participarea în viitoarea ediţie de UEFA Champions League.

Tehnicianul celor de la Genoa, Davide Ballardini, a ales să evolueze într-un sistem 3-5-2, cu Andrey Galabinov în atac, susţinut de Goran Pandev, fostul jucător al lui Inter, care alături de nerazzurri şi-a trecut în palmares trofeul Champions League. Aleandro Rosi, Daniel Bessa, Andrea Bertolacci, Oscar Hiljemark şi Diego Laxalt au fost titularizaţi în linia de mijloc, în timp ce compartimentul defensiv al gazdelor a fost format din Luca Rossettini, Nicolas Federico Spolli, respectiv Ervin Zukanovic. De partea cealaltă, antrenorul Luciano Spalletti a răspuns prin obişnuitul sistem 4-2-3-1, dar a fost nevoit să renunţe la trei itulari, Miranda, Ivan Perisic şi Mauro Icardi fiind indisponibili ca urmare a unor probleme medicale. În locul lor au evoluat Andrea Ranocchia, Yann Karamoh şi Eder, cu Antonio Candreva mutat pe partea stângă şi Roberto Gagliardini alături de Matias Vecino la închidere.

Genoa – Inter, decis de un autogol şi o reuşită a unui fost jucător al milanezilor

Genoa a avut parte de un debut de meci încurajator, condusă pe teren de experimentatul Goran Pandev. Vârful macedonean în vârstă de 31 de ani a creat prima ocazie de gol în minutul 9, ca urmare a unei acţiuni de atac individuale. Portarul Handanovic a intervenit decisiv şi a salvat momentan pe Inter de la primirea unui gol rapid. Oaspeţii au răspuns printr-o execuţie a tânărului Yann Karamoh, care a fost imprecis după o excelentă centrare de pe partea stângă şi mai ales prin şutul puternic al lui Antonio Candreva în minutul 31, la care portarul Mattia Perin s-a remarcat printr-o interveţie de excepţie.

Gazdele au intrat totuşi la cabine cu un avantaj minim pe tabelă, ca urmare a unui autogol absurd: în tentativa de a respinge o centrare, degajarea lui Milan Skriniar l-a lovit pe colegul său din defensivă, Andrea Ranocchia, iar balonul a ajuns în poarta lui Samir Handanovic, complicând mult situaţia pentru Inter, care totuşi a avut parte de o primă repriză mult sub aşteptări pe arena Comunale Luigi Ferraris din Genova.

0

Repriza a doua ar fi trebuit să aducă în prim plan o echipă a lui Inter mult mai determinată şi agresivă, însă lucrurile nu au stat nici pe departe în acest fel. La un sfert de oră după reluarea jocului, Genoa şi-a majorat avantajul, graţie a doi foşti jucători ai grupării milaneze: şutul din afara careului al lui Diego Laxalt s-a transformat involuntar într-un assist perfect pentru Goran Pandev, care a avut timp să oprească balonul şi să îl învingă pe Samir Handanovic cu o diagonală precisă. Tehnicianul Luciano Spalletti a încercat să schimbe soarte partidei prin introducerile lui Rafinha, Andrea Pinamonti şi Marcelo Brozovic, dar in afara unei dominări teritoriale nu a reuşit să facă nimic pentru a reveni cu adevărat în meci. Tot Genoa a fost mai aproape de gol pe final, prin Gianluca Lapadula (intrat în locul lui Andrey Galabinov), însă lipsa de precizie la finalizare nu a mai contact, deoarece gazdele au făcut mai mult decât suficient pentru a-şi trece în cont un succes de prestigiu.

Genoa – Inter, declaraţii ale antrenorilor

Davide Ballardini: “Genoa a fost extraordinară pe ambele faze, echipa a jucat excelent când a avut posesia şi s-a apărat foarte bine când Inter a atacat. Am dominat meciul o lungă perioadă de timp. Am devenit o echipă adevărată, cu jucători care se ajută tot timpul. Le cer întotdeauna băieţilor să exprime un joc plăcut şi să îngreuneze cât mai mult posibil construcţia jocului adversarilor, iar jucătorii mei au dat încă o dată dovadă de disponibilitate la efort şi determinare. Obiectivul nostru? Să jucăm din ce în ce mai bine până la final. Prin modestie şi muncă, această echipă poate evolua chiar mai bine de atât şi poate obţine performanţe de excepţie.”

Luciano Spalletti: “Când te regăseşti în dezavantaj pe tabelă la finalul primei reprize ca urmare a unui astfel de episod, nu este uşor să întorci meciul, mai ales în această perioadă în care ne lipseşte încrederea. Însă în repriza a doua am încercat să impunem ritmul jocului, deşi nu am reuşit să gestionăm posesia balonului cum ne-am fi dorit. Ne lipseşte liniştea, mai ales atunci când are loc un episod în defavoarea noastră. Nu cred că am făcut un meci foarte slab, am fost în joc până la finalul primei reprize şi am aşteptat un moment oportun pentru a marca, însă în schimb a venit acel autogol care ne-a creat numeroase probleme.”