2
  • Benevento
    Benevento
    0

Inter – Benevento 2-0. Două goluri marcate de fundaşi aduc victoria pentru nerazzurri

24 februarie 2018

Apărătorii centrali Milan Skriniar şi Andrea Ranocchia au marcat pentru Inter în meciul de Serie A câştigat pe teren propriu contra celor de la Benevento

Puggioni

Inter a avut un singur obiectiv pentru meciul din etapa a-26-a a campionatului italian, victoria, după cum a atras atenţia însuşi tehnicianul formaţiei milaneze, Luciano Spalletti, în cadrul conferinţei de presă susţinută înainte de duelul cu Benevento, echipa aflată pe ultima poziţie a clasamentului Serie A şi care mai păstrează doar şanse teoretice de a evita retrogradarea la finalul stagiunii. Nerazzurri speră încă să poată obţine calificarea în viitoarea ediţie de UEFA Champions League, astfel că orice rezultat în afara unui succes ar fi reprezentat o dezamăgire imensă pentru o formaţie care în prima parte a sezonului a părut capabilă să se lupte chiar pentru câştigarea titlului.

Mijlocaşul brazilian Rafinha a evoluat ca titular pentru prima dată în tricoul lui Inter, fiind trimis pe teren într-o linie de trei oameni, alături de Antonio Candreva şi Ivan Perisic, în spatele vârfului Eder, titularizat ca urmare a accidentării căpitanului Mauro Icardi, rămas astfel doar pe banca de rezerve. Roberto Gagliardini şi Matias Vecino au evoluat la închidere, în timp ce compartimentul defensiv a fost format din Joao Cancelo, Andrea Ranocchia, Milan Skriniar, respectiv Danilo D’Ambrosio.

De partea cealaltă, antrenorul Roberto De Zerbi a fost nevoit să se descurce fără mijlocaşul Marco D’Alessandro şi fundaşul Luca Antei, ambii fiind indisponibili ca urmare a problemelor medicale. Christian Puggioni a fost titularizat în poartă, Gaetano Letizia şi Bacary Sagna au evoluat pe cele două benzi ale apărării, în timp ce fundaşul român Alin Toşca a fost trimis pe gazon în centrul apărării, alături de Berat Djimsiti. Filip Djuricic, Sandro, respectiv Nicolas Viola au evoluat la mijloc, iar tridentul ofensiv al oaspeţilor a fost format din Enrico Brignola, Massimo Coda şi Guilherme.

Inter – Benevento, o primă repriză dezamăgitoare pentru gazde

În ciuda diferenţei evidente de valoare dintre cele două formaţii, Inter nu a reuşit nici pe departe să controleze meciul de-a lungul primelor 45 de minute ale duelului de pe Giuseppe Meazza, în faţa unui adversar care a pierdut toate cele 12 partide disputate pe teren străin în actuala ediţie de Serie A, primind 30 de goluri. O posesie de doar 53% la finalul primei reprize, niciun şut pe spaţiul porţii şi o singură execuţie spre poarta lui Christian Puggioni reprezintă statistici surprinzător de modeste pentru o echipă care îşi propune să încheie pe unul dintre primele patru locuri ale ierarhiei campionatului italian.

1

Singura ocazie importantă a primei reprize le-a aparţinut celor de la Benevento, care în minutul 28 au trecut aproape de deschiderea scorului prin Massimo Coda: atacantul italian în vârstă de 29 de ani şi-a creat spaţiu la marginea careului şi l-a întrebuinţat pe portarul Samir Handanovic cu un şut puternic. Nicio reacţie din partea oamenilor lui Luciano Spalletti, iar pentru prima dată din septembrie 2016 (contra lui Juventus), Inter a încheiat prima repriză a unei partide de Serie A fără să îşi treacă în cont nicio execuţie pe spaţiul porţii adverse.

Inter – Benevento, meci decis de două goluri din faze fixe

Deşi Benevento ar fi fost cu siguranţă mulţumită de rezultatul de la pauză, antrenorul Roberto De Zerbi a decis să efectueze o modificare în debutul reprizei a doua, Danilo Cataldi fiind trimis pe teren în locul lui Filip Djuricic. Lucrurile nu au părut să se îmbunătăţească pentru Inter, iar prima şansă a reprizei a doua le-a aparţinut tot oaspeţilor, prin acelaşi Massimo Coda, la capătul unei acţiuni de atac individuale. În cele din urmă, gruparea milaneză a fost salvată de două goluri marcate de fundaşii săi centrali, de fiecare dată ca urmare a unor faze fixe.

Centrarea din corner a lui Matias Vecino în minutul 66 a fost reluată de Milan Skriniar printr-o lovitură de cap, iar Inter îşi făcea astfel meciul mult mai uşor, după o perioadă de joc în care publicul de pe Giuseppe Meazza a taxat evoluţia neconvingătoare a favoriţilor prin fluierături. Gazdele şi-au majorat avantaj doar trei minute mai târziu, când apărătorul italian Andrea Ranocchia a reluat în poartă după o centrare din lovitură liberă a lui Joao Cancelo, iar oamenii lui Luciano Spalletti îşi asigurau astfel trei puncte extrem de importante. În ultimele zece minute de joc, Benevento a rămas în inferioritate numerică odată cu eliminarea lui Nicolas Viola, astfel că oamenii lui Roberto De Zerbi au pierdut orice şansă de a mai lupta pentru o revenire spectaculoasă.

Ce urmează pentru Inter şi Benevento?

Succesul din această etapă ajută pe Inter să urce momentan pe locul al treilea al clasamentului Serie A, cu 51 de puncte, în aşteptarea răspunsului celor de la AS Roma şi Lazio, care pot depăşi formaţia milaneză în cazul unor victorii. Nerazzurri se vor concentra de acum pe derby-ul cu rivala locală AC Milan, programat a se disputa în etapa viitoare de campionat, pentru ca apoi să înfrunte pe Napoli, liderul campionatului. De partea cealaltă, Benevento pare deja resemnată cu retrogradarea, în special ca urmare a rezultatelor negative înregistrate pe teren străin. Pe propria arenă, Benevento a reuşit totuşi trei victorii şi o remiză din 13 partide, astfel că formaţia antrenată de Roberto De Zerbi va încerca să profite de avantajul terenului propriu în următoarea rundă de campionat, contra celor de la Hellas Verona.