Bologna
    1

Inter – Bologna 2-1. Yann Karamoh, la primul gol în Serie A

11 februarie 2018

Tânărul atacant Yann Karamoh a marcat golul decisiv în victoria pe care Inter Milan a obţinut-o pe teren propriu contra celor de la Bologna

Mirante

Fără victorie de opt etape de campionat, Inter a primit pe teren propriu vizita celor de la Bologna, într-un meci contând pentru runda a-24-a din Serie A, care a avut loc în această după amiază, pe stadionul Giuseppe Meazza din Milano. Bologna a încheiat partida cu doi oameni eliminaţi, însă în mare parte a timpului a fost capabilă să evolueze de la egal la egal şi nu a fost departe de a produce o nouă surpriză.

Tehnicianul gazdelor, Luciano Spalletti, nu s-a putut baza pe căpitanul Mauro Icardi, accidentat, astfel că Eder a fost titularizat în centrul liniei de atac, susţinut de Marcelo Brozovic, Ivan Perisic şi tânărul francez Yann Karamoh, care a fost preferat în detrimentul lui Antonio Candreva, rămas doar pe banca de rezerve ca urmare a evoluţiilor recente mai puţin pozitive. Matias Vecino şi Borja Valero au evoluat la închidere, în timp ce compartimentul defensiv al grupării nerazzurro a fost format din Danilo D’Ambrosio, Milan Skriniar, Miranda, respectiv Joao Cancelo.

De partea cealaltă, Roberto Donadoni a fost nevoit să se descurce fără Simone Verdi, talentatul mijlocaş ofensiv italian care în această iarnă a refuzat transferul la Napoli, liderul clasamentului Serie A, şi a preferat să continue alături de Bologna. Fostul selecţioner al Italiei a trimis pe teren o formaţie dispusă într-un sistem 4-3-3, cu Antonio Mirante în poartă, o linie defensivă formată din Adam Masina, Sebastien De Maio, Giancarlo Gonzalez, respectiv Ibrahima Mbaye, un compartiment median din care au făcut parte Blerim Dzemaili, Erick Pulgar şi Andrea Poli, respectiv un trident ofensiv alcătuit din Federico Di Francesco, Rodrigo Palacio şi Riccardo Orsolini.

Inter – Bologna, două goluri într-o primă repriză animată

Oaspeţii nu au apucat să atingă balonul şi s-au văzut deja conduşi pe tabelă ca urmare a golului rapid marcat de Eder, care a finalizat perfect în minutul 2 după o centrare de pe partea dreaptă a lui Marcelo Brozovic. Fanii lui Inter au sperat ca reuşita rapidă să aducă încredere în jocul oamenilor lui Luciano Spalletti, într-o perioadă în care lipsa rezultatelor şi-a pus în mod evident amprenta asupra jocului exprimat de Inter. Însă situaţia a fost complet diferită, iar Bologna a avut capacitatea de a prelua treptat controlul meciului şi de a pune în dificultate mult mai titratul său oponent. Inter s-a mulţumit să gestioneze momentan avantajul, fără a reuşi să speculeze spaţiile din defensiva adversă, iar primul semnal de alarmă a fost consemnat la jumătatea reprizei, când lovitura de cap a lui Rodrigo Palacio a fost salvată de portarul Samir Handanovic. Lipsa de luciditate şi concentrare din jocul gazdelor a fost evidenţiată inclusiv de execuţia complet eronată a lui Miranda din minutul 25, care i-a oferit lui Rodrigo Palacio posibilitatea de a recupera balonul şi de a se regăsi în situaţe de unu la unu cu Samir Handanovic. Portarul sloven nu a mai putut să îşi salveze echipa de această dată, iar Palacio, fost jucător al celor de la Inter, a restabilit astfel egalitatea. Fanii prezenţi pe arena Giuseppe Meazza din Milano nu au uitat de anii petrecuţi de atacant alături de nerazzurri şi au răsplătit cu aplauze maniera discretă în care jucătorul a reacţionat după gol.

Inter – Bologna, meci decis de tânărul Yann Karamoh

O altă atitudine şi determinare pentru Inter în partea a doua, în care tehnicianul gazdelor a ales să îl trimită pe teren pe Lisandro Lopez în locul lui Miranda. Două bune şanse pentru gruparea milaneză în primele minute ale reprizei a doua, cu Danilo D’Ambrosio şi Milan Skriniar care au trecut pe lângă golul de 2-1 după o lovitură de colţ. Salvatorul lui Inter s-a numit Yann Karamoh, tânărul şi talentatul atacant francez care a răsplătit astfel încrederea primită din partea lui Luciano Spalletti: în minutul 63, un splendid şut din afara careului al lui Yann Karamoh l-a surprins pe portarul Antonio Mirante şi a readus pe Inter în avantaj, spre bucura publicului de pe stadionul Giuseppe Meazza din Milano, care dincolo de cele trei puncte va rămâne mai ales cu evoluţia şi golul unui jucător extrem de promiţător.

Pentru Bologna situaţia s-a complicat şi mai mult şase minute mai târziu, când Ibrahima Mbaye a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben ca urmare a unui fault dur comis asupra lui Rafinha. Tehnicianul Roberto Donadoni a încercat totuşi să forţeze pe final prin introducerea vârfului Felipe Avenatti, însă inferioritatea numerică s-a dovedit a fi un obstacol mult prea dificil de depăşit pentru oaspeţi, deşi atacantul Rodrigo Palacio s-a dovedit a fi o ameninţare pentru fosta sa echipă pănă la final şi a profitat de orice balon pentru a-l întrebuinţa pe portarul Samir Handanovic, fostul său coechipier.

Ce urmează pentru Inter şi Bologna?

Scor final 2-1 şi Inter pune astfel capăt unei serii de opt meciuri consecutive fără succes în campionat. Gruparea milaneză profită de eşecul suferit de Lazio în această etapă şi urcă pe locul al treilea al clasamentului Serie A, într-o luptă extrem de echilibrată pentru calificarea în viitoarea ediţie de UEFA Champions League. Inter va evolua în etapa viitoare pe terenul celor de la Genoa, pentru ca apoi să aibă o misiune facilă pe teren propriu în duelul cu Benevento, ultima clasată şi de departe cea mai slabă echipă din Italia în actualul sezon. De partea cealaltă, Bologna ajunge la a patra înfrângere în ultimele cinci runde de campionat, însă oamenii lui Roberto Donadoni vor evolua pe propria arenă în trei din următoarele patru etape, cu Sassuolo, Genoa şi Atalanta, astfel că Bologna va avea o bună posibilitatea de a se menţine departe de lupta pentru evitarea retrogradării.