11
Manchester City
Alexis Mac Allister 50 (pen)
John Stones 23

Liverpool 1-1 Manchester City. Remiză spectaculoasă în ultimul duel Klopp – Guardiola în Premier League

Cronică: Manchester City a rezistat asaltului lui Liverpool din a doua repriză și a scos un 1-1 pe Anfield. Arsenal rămâne liderul Premier League.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
10 martie 2024
Liverpool - Manchester City 1-1

Liverpool și Manchester City au furnizat singurul rezultat care ar fi menținut-o pe Arsenal pe primul loc în clasamentul Premier League, însă ultimul duel în campionat dintre Jurgen Klopp și Pep Guardiola a produs un spectacol fascinant ce a oferit de toate și nu a fost scutit nici de polemică, după ce Jeremy Doku și-a împlântat crampoanele în pieptul lui Mac Allister în propria supafață de pedeapsă la chiar ultima fază petrecută în minutul 90+9, fără însă vreo intervenție din partea centralului după ce VAR-ul a consultat fugitiv reluările.

Manchester City a deschis scorul dintr-o lovitură de colț executată într-un mod inedit, paravanul făcut de Nathan Ake permițând apariția lui John Stones fără marcaj la prima bară pentru un gol facil. Jocul intens al lui Liverpool a produs ocazii importante abia după minutul 40 la un șut puțin pe lângă poartă al lui Diaz și apoi o urcare bună în careu a tânărului Conor Bradley încheiată cu o centrare nesatisfăcătoare în locul unei încercări direct spre poartă, iar echipa lui Jurgen Klopp ar fi încheiat repriza fără șut cadrat dacă în prelungiri nu ar fi fost o execuție a lui Szoboszlai de la 40 de metri, fără probleme pentru Ederson.

Filmul meciului a fost însă schimbat de o eroare a lui Nathan Ake în startul părții secunde care a dus la un fault al lui Ederson în propria suprafață de pedeapsă cu prețul propriei accidentări. Alexis Mac Allister a transformat cu un șut puternic penalty-ul, iar Ederson a mai petrecut doar puține minute pe teren, fiind înlocuit de Stefan Ortega.

Portarul german a intrat cu noroc în poarta campioanei en-titre. A fost iertat de două ori de Luis Diaz în situație de unu contra unu (a doua oara lansat spre poartă de Mo Salah care tocmai intrase pe teren), Diaz a mai apărut o dată fără marcaj în fața porții dar preluarea i-a întârziat reluarea decisivă și Kyle Walker a respins în ultimul moment în corner, apoi însuși Ortega a ieșit la timp pentru a-i închide unghiul de șut lui Darwin Nunez, venit și el singur în careul mic la o centrare a lui Robertson.

Schimbările făcute de Guardiola au ajutat-o și pe City să conteze în jumătatea adversă. O minge respinsă neglijent de Caoimhin Kelleher l-a lovit pe Phil Foden și din acesta a zburat în transversală, iar Jeremy Doku a avut o situație uriașă în minutul 89 când City s-a descurcat admirabil într-o situație 3 contra 6, însă mingea șutată la colțul lung a mușcat interiorul barei de unde a revenit în careu.

Au fost 8 minute de prelungire în care doar City a părut mulțumită cu rezultatul. Liverpool a rămas în atac în căutarea golului victoriei și l-ar fi putut obține chiar la ultima fază dacă ar fi existat un plus de asprime a centralului la o eroare a lui Jeremy Doku care a întârziat să degajeze din propriul careu după o lovitură de colț și l-a lovit apoi în piept pe Mac Allister.

Thrillerul de pe Anfield s-a terminat însă 1-1, rezultat care o păstrează pe Arsenal pe prima treaptă a clasamentului și un singur puncte între primele trei clasate, într-o perioadă fascinantă a sezonului care programează peste două săptămâni derby-ul City – Arsenal, după ce weekendul viitor vor fi meciuri de cupă.

ManCity, sub asediu. Curiozități statistice ale meciului Liverpool - Manchester City 1-1

• Cele 19 șuturi ale lui Liverpool sunt cele mai multe într-un meci al său cu Manchester City din 2013. 12 dintre aceste șuturi au fost în repriza secundă, cele mai multe încasate de City după pauză de la un meci cu Brighton din mai 2021.
  • Doar 2 din ultimele 8 meciuri de Premier League între Liverpool și Manchester City au fost câștigate de echipa care a deschis scorul.
Liverpool - Manchester City 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Liverpool - Manchester City: Unsprezece de start inedit pentru Liverpool în meciul cu numărul 44 al sezonului

Statisticile meciului Liverpool - Manchester City 1-1