Premier League, 06 decembrie 2020, ora 21:15

Mohamed Salah 24
Georginio Wijnaldum 58
Joel Matip 67
Nélson Semedo 78 (a)

Liverpool – Wolverhampton 4-0. Liverpool face spectacol la revenirea fanilor pe Anfield

Liverpool a oferit fanilor o victorie comfortabilă la prima prezență a acestora pe Anfield după câștigarea titlului în Premier League.

7 decembrie 2020

Când Liverpool și-a adjudecat titlul în Premier League la finalul sezonului trecut erau deja în vigoare măsurile sanitare restrictive în Regatul Unit, astfel că vizita lui Wolverhampton a fost prima ocazie de întâlnire pe Anfield a echipei lui Jurgen Klopp cu fanii. Au fost doar 2.000, atât cât prevede noul protocol sanitar, însă Liverpool i-a făcut fericiți cu o victorie la 4 goluri în fața uneia din echipele bune ale campionatului, rezultat cu care o egalează din nou în vârful clasamentului pe Tottenham cu care va juca pe teren propriu la jumătatea acestei luni.

La sărbătoarea de pe Anfield a participat în mod nedorit și fostul canteran Conor Coady, astăzi titular incontestabil la Wolverhampton și convocat în naționala Angliei, a cărui unică eroare în prima repriză a dus la deblocarea tabelei după o fază ce anunța nimic: era minutul 24 când Henderson a aruncat o minge în față într-o zonă acoperită de Coady, însă din respingerea defectuoasă la acestuia mingea a sărit la Salah care arareori iartă din astfel de poziții. A fost singurul gol al primeri reprize, după ce VAR-ul a întors decizia inițială a centralului care indicase penalty pentru Lupi după un contact în celălalt careu între Mane și același Coady.

Repriza a doua a fost la discreția Cormoranilor, care au mai punctat de trei ori. Primul a făcut-o Wijnaldum, care a reparat cu un superb șut din marginea careului ceea ce părea un contraatac eșuat (58), Matip a făcut 3-0 cu capul după un corner (67), iar Semedo a închis tabela cu un autogol, forțat de Mane. Wolverhampton nu a produs mare pericol în absența lui Raul Jimenez, însă atunci când a apărut la finalizare s-a lovit de intervențiile tânărului portar Kelleher, cel care îl înlocuise pe Alisson și în meciul de Champions League cu Ajax.

Curiozități statistice ale meciului Liverpool – Wolverhampton 4-0:

• Pentru Wolves este cel mai dur scor de la revenirea în Premier League în 2018. S-a mai întâmplat o dată, tot în acest sezon, pe terenul lui West Ham în luna septembrie.
  • La 22 de ani și 13 zile, Caoimhin Kelleher a devenit al treilea cel mai tânăr portar cu un “clean sheet” în Premier League. Scott Carson (19 ani și 211 zile) și Chris Kirkland (21 de ani și 234 zile) sunt primii doi.
  • De la accidentarea lui Virgil van Dijk, Liverpool a primit doar șase goluri în 11 meciuri în toate competițiile, iar șase dintre aceste jocuri au fost fără gol primit.
  • Salah a marcat al 52-lea gol pe Anfield pentru Liverpool. Doar Lionel Messi pe Camp Nou (63) și Robert Lewandowski pentru Bayern pe Allianz Arena (59) au mai multe goluri marcate pe propriile stadioane de când Salah a ajuns pe Anfield în 2017.
  • Liverpool a câștigat 31 din ultimele 32 de meciuri pe teren propriu în campionat și are un golaveraj 93-25.

Liverpool - Wolverhampton 4-0, fișa tehnică