Premier League, 28 august 2021, ora 14:30
Ferran Torres 12
Gabriel Jesus 43
Rodri 53
Ferran Torres 84

Manchester City – Arsenal 5-0. Manita lui City îi duce pe Tunari pe ultimul loc în Premier League

Manchester City a trecut cu 5-0 de Arsenal, cu Grealish și Torres în prim-plan

Eliminarea lui Granit Xhaka a influențat scorul meciului Manchester City - Arsenal, în care Tunarii au stabilit recorduri negative.

David Petre, 28 august 2021

Era de așteptat ca victoria cu 6-0 de la mijlocul săptămânii în Cupa Ligii să îi ofere lui Arsenal un moral boost după începutul șifonat de sezon iar echipa lui Arteta a început într-adevăr curajos meciul de pe terenul campioanei en-titre, însă toată încrederea s-a destrămat după golul primit la prima acțiune ofensivă a lui Manchester City, după care Tunarii s-au prăbușit în abis. Căpitanul Granit Xhaka și-a părăsit și el corabia la greu (așa cum o făcuse și sezonul trecut) primind înainte de pauză un cartonaș roșu pentru o intrare imprudentă, iar Arsenal a terminat jocul fără șut pe poartă, cu o incredibilă posesie de 9% în întreaga repriză secundă și cu un scor de 0-5 limitat doar de o serie de intervenții decisive ale portarului Bernd Leno.

Lipsit în continuare de fundașul de 50 de milioane de lire Ben White infectat cu Covid, Arteta a mers pe Etihad cu un sistem 5-4-1 și cu ideea unui pressing agresiv care timp de 5 minute a pus-o în reală dificultate pe City. Prima ieșire din propria jumătate a oamenilor lui Guardiola a adus însă și primul gol, la o centrare a lui Gabriel Jesus care l-a depășit pe Chambers și l-a găsit liber în apropierea porții pe Gundogan, iar Arsenal a resimțit șocul. Germanul a fost aproape de dublă la următoarea acțiune ofensivă, însă apoi City nu a mai iertat, iar Ferran Torres a fructificat fără opoziție o minge care a traversat în mod curios întregul careu al Tunarilor după o lovitură liberă. Ar fi fost argumente pentru un fault în atac în construcția fazei, însă VAR-ul a validat golul și a îngropat-o pe Arsenal când trecuseră doar 12 minute de joc.

Din fericire pentru Arteta, City nu a părut dornică să întindă coarda. Minutele s-au scurs fără asalturi nebune la poarta lui Leno și repriza părea să meargă spre un 2-0 liniștit, însă lucrurile s-au schimbat odată cu eliminarea lui Xhaka în minutul 35 pentru o intrare periculoasă la Cancelo într-o zonă laterală. Cu un om în plus City a mai punctat o dată până la pauză prin Gabriel Jesus, după ce Grealish a trecut ușor în duelul direct de Chambers.

Partea a doua a semănat cu o sesiune de antrenament printre jaloane. City a făcut 4-0 printr-un șut de la distanță al lui Rodri, singura fază la care Leno poate ar fi putut face mai mult, însă apoi goalkeeperul din poarta lui Arsenal a fost cel care a evidat proporții nedorite ale scorului printr-o serie de intevenții bune, mai cu seamă la două situații ale lui Sterling, intrat cu poftă de gol. În cele din urmă Torres a închis tabela din pasa lui Mahrez, gol în urma căruia Arsenal a ajuns pentru moment pe ultimul loc în Premier League cu golaveraj 0-9 după primele trei etape.

În urmă cu exact 10 ani, Arsenal suferea o umilitoare înfrângere cu 8-2 contra lui Manchester United. Lucrurile par să stea și mai rău acum, însă Tunarii au ocazia să îndrepte lucrurile în următoarele două meciuri teoretic mai ușoare, cu Norwich acasă și cu Burnley în deplasare, înaintea derby-ului nordului Londrei de pe teren propriu în ultimul weekend din septembrie. City are în față o lună fascinantă cu deplasări de foc, cu Leicester și Chelsea în campionat și la Paris în etapa a doua a Ligii Campionilor.

Manchester City - Arsenal 5-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester City - Arsenal: Același prim unsprezece al lui ManCity din victoria cu Norwich

71

Statistici cu iz de retrogradare pentru Arsenal după trei etape. Curiozități statistice ale meciului Manchester City - Arsenal 5-0

• Arsenal este doar a doua echipă din istoria Premier League cu golaveraj -9 după primele trei etape. Prima a fost Wolverhampton în 2003-04, care a retrogradat la finalul acelui sezon de pe ultima poziție a clasamentului.
  • Arsenal a pierdut primele trei meciuri în campionat pentru prima oară din sezonul 1954-55.
  • Granit Xhaka a suferit a patra eliminare în Premier League de la începutul sezonului 2016-17, cifră cu care egalează contraperformanțele lui Fernandinho și David Luiz.
  • Manchester City a folosit același unsprezece de start în două meciuri consecutive de Premier League pentru prima oară din toamna anului 2017, din confruntările cu Chelsea și Stoke.
  • Manchester City a deschis scorul în fiecare din ultimele 10 meciuri de Premier League cu Arsenal, în opt din aceste ocazii primul gol fiind marcat în primele 20 de minute.