Premier League, 15 ianuarie 2022, ora 14:30, Manchester
Manchester City
10

Kevin De Bruyne 70

Manchester City – Chelsea 1-0. Pas uriaș făcut de echipa lui Guardiola spre un nou titlu în Premier League

Cronica meciului Manchester City - Chelsea, scor 1-0, decis de un șut fabulos al lui Kevin de Bruyne din afara careului în minutul 70

David Petre, 15 ianuarie 2022

Manchester City a făcut un pas uriaș spre un nou titlu în Premier League după ce a învins-o pe Chelsea cu 1-0 grație unui gol fabulos al lui Kevin de Bruyne și s-a distanțat la 13 puncte de aceasta în fruntea clasamentului la capătul unui meci încrâncenat cu puține ocazii importante.

City a avut inițiativa pe întreaga durată a întâlnirii, însă a avut o singură mare oportunitate de deschidere a scorului în prima repriză după o minge pierdută de Chelsea în preajma propriului careu. Jack Grealish a primit mingea într-o zonă liberă în careu, însă șutul său a lovit coapsa lui Kepa Arrizabalaga, titular în poarta londonezilor în lipsa lui Mendy, infectat cu Covid.

Londonezii au început partea secundă cu o mare ocazie a lui Lukaku, lansat bine pe un culoar liber dar blocat cu o excelentă intervenție de Ederson. A fost singurul șut pe poartă reușit de Chelsea în acest meci, în schimb cei de la City au fost mai activi la poarta lui Kepa și au reușit să marcheze în minutul 70 prin Kevin de Bruyne, care a trimis în minutul 70 un excelent șut din afara careului după o pătrundere individuală.

Manchester City - Chelsea 1-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester City - Chelsea: Kepa, titular la Chelsea prin absența lui Mendy