Premier League, 20 februarie 2021, ora 14:30
Southampton
11

Takumi Minamino 33

Mason Mount 54 (pen)

Southampton – Chelsea 1-1. Puncte pierdute de Chelsea în Premier League după patru victorii consecutive

Southampton a obținut contra lui Chelsea primul punct după șase înfrângeri consecutive în Premier League în care primise 20 de goluri.

Southampton - Chelsea 1-1 (20 februarie 2021)
20 februarie 2021

Chelsea revenise în top 4 la finalul etapei trecute iar Thomas Tuchel le ceruse elevilor săi să nu își piardă concentrarea și determinarea, însă aceștia au avut o prestație modestă în meciul din deplasare cu Southampton, echipă ce venea după o serie de șase înfrângeri consecutive în Premier League în care primise 20 de goluri.

Edouard Mendy a revenit între buturile formației londoneze iar Kurt Zouma și NGolo Kante au fost pentru prima oară titulari în mandatul lui Tuchel, însă Chelsea a avut o dominare sterilă și puține ocazii de gol, spre nemulțumirea tehnicianului german care nu s-a sfiit să își certe de pe margine elevii.

Cu Mohammed Salisu la debutul în Premier League pe postul de fundaș central, Southampton s-a așezat compact în apărare, însă la una din rarele ieșiri din propria jumătate a reușit deschiderea scorului prin Takumi Minamino, jucătorul împrumutat de la Liverpool.

A fost unicul gol al primei reprize după ce Marcos Alonso cu un voleu pe lângă poartă și Zouma cu capul după un corner au ratat două șanse decente de egalare, însă Chelsea avea să marcheze totuși golul de 1-1 la 9 minute de la reluare, după un penalty comis de Danny Ings și transformat de Mount. O transversală a lui Jannik Vestergaard și o reluare imprecisă a lui Reece James la o centrare a lui Mount au fost singurele mari ocazii până la final, iar Chelsea cedează primele puncte în Premier League după o serie de patru victorii consecutive.

Curiozități statistice ale meciului Southampton - Chelsea 1-1

• Mason Mount a devenit al 25-lea jucător care transformă un penalty pentru Chelsea în Premier League, gruparea londoneză având mai mulți jucători diferiți care marchează de la punctul cu var decât orice altă echipă în istoria competiției.
  • Southampton a puns punct unei serii de șase înfrângeri consecutive în Premier League, cea mai lungă in istoria clubului.
  • Southampton a pierdut 18 puncte în actualul sezon după ce s-a aflat în avantaj, mai multe decât orice altă echipă din Premier League.
  • Southampton a primit deja cinci goluri din lovituri de la unsprezece metri în actualul sezon de Premier League. Doar în sezoanele 93-94 și 2016-2017 a primit mai multe (6).
  • Takumi Miramino a marcat în minutul 33 la prima minge jucată de Southampton în careul lui Chelsea.