Premier League, 29 noiembrie 2020, ora 16:00

James Ward-Prowse 33

Bruno Fernandes 59
Edinson Cavani 74
Edinson Cavani 90

Southampton – Manchester United 2-3. Cavani o ajută pe United să întoarcă rezultatul de la 0-2

Edinson Cavani a intrat după pauză și a reușit două goluri și un assist în victoria lui ManUnited la Southampton.

29 noiembrie 2020

Cu două goluri și un assist, Edinson Cavani a fost eroul revenirii spectaculoase a lui Manchester United în meciul din deplasare cu Southampton, grație căreia trupa lui Solskjaer urcă în prima jumătate a clasamentului Premier League. “El Matador” a intrat pe teren după pauză, când gazdele conduceau cu scorul de 2-0 după golul marcat cu capul de Jan Bednarek în minutul 23 și lovitura liberă impecabil transformată de Ward-Prowse dintr-o poziție laterală, și și-a început showul la capătul primei ore de joc cu o pasă decisivă pentru Bruno Fernandes, devenit, după Ruud van Nistelrooy, Robin van Persie și Zlatan Ibrahimovic, al patrulea jucător din istoria lui Manchester United care marchează în cinci meciuri consecutive.

Cei doi au inversat rolurile în minutul 74 după un corner, Fernandes aruncând mingea în careu pentru lovitura de cap a lui Cavani care a restabilit egalitatea. Southampton a tras cu dinții de remiză, însă Cavani a mai punctat o dată în prelungiri, tot cu capul, din assistul lui Rashford.

Southampton - Manchester United 2-3, fișa tehnică