Premier League, 28 decembrie 2021, ora 17:00, Southampton, Hampshire
11
Tottenham Hotspur

James Ward-Prowse 25

Harry Kane 41 (pen)

Southampton – Tottenham 1-1. Doar egal pentru londonezi, în superioritate numerică din minutul 39

Cronica meciului Southampton - Tottenham, scor 1-1, al șaptelea la rând fără înfrângere în Premier League pentru Antonio Conte pe banca lui Spurs.

Salisu, eliminat în meciul Southampton - Tottenham 1-1
David Petre, 28 decembrie 2021

Harry Kane a marcat al treilea său gol în ultimele trei meciuri de Premier League, însă Tottenham nu a scos decât un punct pe terenul lui Southampton deși a jucat în superioritate numerică încă din minutul 39.

James Ward-Prowse a deschis scorul în minutul 25 după un excelent debut de meci al gazdelor, dar Tottenham a fost ajutată să reintre în joc de faultul comis în propria suprafață de pedeapsă de Mohammed Salisu, sancționat cu al doilea cartonaș galben. Kane a transformat cu siguranță penalty-ul subsecvent, iar la cabine s-a intrat cu 1-1.

Avea să fie scorul final al întâlnirii în ciuda unei dominări totale în partea secundă a londonezilor, care au avut și trei goluri anulate de arbitrajul video. Remiza înseamnă că Antonio Conte rămâne fără înfrângere în Premier League și după al șaptelea joc pe banda tehnică a celor de la Spurs, primul tehnician care atinge această performanță în istoria clubului, însă Tottenham ratează o șansă importantă de a apropia de locurile de Champions League, înaintea unei luni ianuarie în care o așteaptă un program foarte dificil, cu meciuri de campionat cu Watford, Arsenal și Chelsea și cu o dublă întâlnire cu Chelsea și în semifinalele ELF Cup.

Southampton - Tottenham Hotspur 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Southampton - Tottenham Hotspur: Dele Alli, Winks și Davies revin în unsprezecele lui Conte