Premier League, 06 august 2022, ora 17:00, London

Eric Dier 31
Mohammed Salisu Karim 61 (a)
Dejan Kulusevski 63

James Ward-Prowse 12

Tottenham 4-1 Southampton. Patru goluri pentru Spurs, fără Kane și Son printre marcatori

Tottenham a început sezonul cu o victorie la scor, 4-1 cu Southampton

Cronica meciului Tottenham - Southampton, scor 4-1, din prima etapă de Premier League 2022-2023

Ștefan Gondor, 7 august 2022

Tottenham obținuse un singur punct din cele două meciuri cu Southamtpon din stagiunea anterioară și probabil că fanii au simțit un fior rece când Ward-Prowse a reluat spectaculos din voleu peste Hugo Lloris în minutul 12 o centrare a lui Moussa Djnepo, însă oamenii lui Antonio Conte au avut norocul să dea peste o defensivă cu multe lacune și au reușit o întoarcere confortabilă de rezultat, chiar dacă nu au etalat cel mai fluent joc ofensiv.

Armstrong a avut o bună șansă să facă 2-0 pentru oaspeți, scor la care nu se știe în ce direcție ar fi mers meciul după începutul nu tocmai hotărât al londonezilor, iar Tottenham a profitat rapid de șansa de a fi scăpat fără un nou gol primit și a egalat prin Sessegnon, omul care în această vară și-a angajat un preparator fizic personal în încercarea de a-și regăsi forma din perioada 2016-2019 când făcea furori în tricoul lui Fulham.

Noul portar al lui Sothampton Gavin Bazunu a avut o intervenție importantă în fața lui Son, totuși Tottenham a marcat din cornerul subsecvent prin Eric Dier, iar londonezii au mai avut două alte bune ocazii până la pauză prin Ben Davies și Harry Kane care l-au evidențiat pe goalkeeperul irlandez.

Un autogol hilar al lui Salisu și un gol al lui Kulusevski într-un interval de trei minute au rezolvat problema învingătoarei la capătul primei ore de joc, iar Antonio Conte nu a avut emoții în a le oferi șansa debutului lui Perisic, Lenglet și Bissouma, chiar dacă Tottenham a avut momente de superficialitate în finalul de joc în care Sfinții ar fi putut să reducă din avantaj la trei bune ocazii.

Tottenham Hotspur - Southampton 4-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Tottenham Hotspur - Southampton: Debut pentru Perisic, Lenglet și Bissouma la Tottenham