Champions League, 03 mai 2022, ora 22:00
Francis Coquelin 41

Fabinho 62
Luis Díaz 67
Sadio Mané 74

Villarreal 2-3 Liverpool. Întoarcere de rezultat pentru a zecea finală a Cormoranilor

Fabinho, felicitat după golul din meciul Villarreal - Liverpool 2-3

Villarreal - Liverpool, scor 2-3. Cronica meciului retur din semifinalele Champions League 2021-2022 în care gazdele au condus la pauză cu 2-0

David Petre, 4 mai 2022

O echipă de nerecunoscut a lui Liverpool i-a permis lui Villarreal să egaleze în prima repriză situația dublei manșe eliminatorii, însă a revenit la scandardul său obișnuit în partea secundă în care a întors rezultatul și a obținut printr-o dublă victorie calificarea în a treia sa finală de Champions League din ultimele cinci sezoane și a zecea din istoria clubului incluzând aici și Cupa Campionilor Europeni.

Echipa lui Jurgen Klopp câștigase la pas manșa tur după o dominare totală, însă în Spania a făcut o primă repriză foarte slabă în care a avut probleme defensive în zona ambilor fundași laterali, iar din punct de vedere ofensiv a furnizat o singură acțiune periculoasă, la o pătrundere a lui Diogo Jota care însă a fost ajuns din urmă de Raul Albiol înainte să apucă să tragă. Liverpool nu a reușit până la pauză nici măcar un șut pe poartă, însă ceea ce a surprins cel mai mult a fost faptul că raportul posesiei, unul din capitolele forte ale jocului său, i-a fost defavorabil.

Cu o atitudine complet schimbată față de manșa tur din urmă cu o săptămână, Villarreal a deschis scorul încă din minutul 3 când i-a expus pentru prima oară pe fundașii laterali ai formației engleze. Estupiñán a trimis o minge înaltă spre bara a doua, Capoue a întors-o în fața porții, iar Boulaye Dia, titular surpriză, a marcat fără opoziție golul care a amplificat exponențial ambițiile gazdelor.

La 1-0 Villarreal a acuzat neacordarea unui penalty după o ciocnire între Alisson și Lo Celso, însă până în finalul reprizei formația spaniolă avea totuși să egaleze scorul dublei manșe după ce Capoue l-a întors pe toate părțile pe Robertson și a furnizat al doilea său assist al serii, materializat cu o lovitură de cap de Coquelin care a câștigat duelul aerian cu deficitarul Alexander-Arnold.

Liverpool a ieșit însă cu o atitudine fundamental schimbată de la cabine și cu Luis Diaz mult mai convingător în atac în locul unui șters Jota. Raportul posesiei s-a inversat rapid, iar după un sfert de oră a venit și primul gol al formației lui Klopp, marcat de Fabinho cu complicitatea portarului Geronimo Rulli care a scăpat printre picioare un șut parabil trimis din unghi.

La 2-1 Villarreal nu a dat semne că ar putea reveni, iar după ce Luis Diaz a marcat golul egalizator a căzut complet, a mai încasat încă un gol din partea lui Mane rămas singur cu poarta goală după ce a trecut și de Rulli, apoi s-a văzut rămasă și în inferioritate numerică după ce Capoue a văzut al doilea galben pentru un fault la centrul terenului.

S-a terminat 2-3, însă la final gazdele au fost răsplătite din tribune cu aplauze generoase pentru o primă repriză excelentă care le permisese fanilor să spere într-o a treia finală continentală consecutivă după câștigarea Europa League și a Supercupei Europei vara trecută.

Villarreal - Liverpool 2-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Villarreal - Liverpool: 8 modificări la Villarreal față de meciul anterior cu Alavés

18

Recorduri pentru Sadio Mane și Liverpool în drumul spre a zecea finală de Champions League. Curiozități statistice ale meciului Villarreal - Liverpool 2-3

• Cu 14 goluri, Sadio Mane a devenit cel mai bun marcator african din fazele eliminatorii ale UEFA Champions League, depășindu-l în acest top pe Didier Drogba cu care se afla la egalitate după golul de săptămâna trecută din manșa tur.
  • Golul lui Sadio Mane a stabilit un nou record de goluri pentru Liverpool într-un singur sezon (139). Precedentul record data din sezon 1985-86.
  • Liverpool este doar a patra echipă care ajunge de cel puțin 10 ori în finala Champions League sau a Cupei Campionilor Europeni. Real Madrid (16), AC Milan (11) și Bayern Munchen (10) sunt cluburile cu mai multe prezențe în ultimul act.
  • Jurgen Klopp s-a calificat pentru a patra oară în finala Champions League, performanță cu care se mai pot mândri doar Marcello Lippi, Sir Alex Ferguson și Carlo Ancelotti.
  • Liverpool este prima echipă engleză care atinge în același sezon finalele Champions League, FA Cup și League Cup.
  • Liverpool a marcat cel puțin două goluri în 11 din cele 12 meciuri jucate în actualul sezon de Champions League.
  • Până la acest meci, Villarreal marcase doar 3 goluri în cele 13 meciuri de Champions League jucase contra echipelor engleze. Unul dintre ele a fost tot în actualul sezon, în meciul pierdut pe Old Trafford contra lui Manchester United, scor 1-2.
  • Villarreal a suferit prima înfrângere pe teren propriu într-un meci eliminatoriu de Champions League, deși a fost pentru prima oară când a marcat mai mult de un gol într-un astfel de meci. Bilanțul precedent al Submarinului Galben era de 2 victorii și 5 remize.
  • Coquelin a marcat primul său gol în UEFA Champions League și doar al doilea în cupele europene, în 62 de partide jucate. Precedentul gol fusese marcat pentru Freiburg într-un meci de Europa League contra lui Slovan Liberec în 2013.