Champions League, 02 noiembrie 2021, ora 22:00, Villarreal
Young Boys
Young Boys

Étienne Capoue 36
Arnaut Danjuma Groeneveld 89

Villarreal – Young Boys 2-0. “Submarinul galben” suferă, dar se apropie de calificarea în primăvara europeană

Villarreal a câștigat cu 2-0 meciul de pe teren propriu cu Young Boys Berna în grupele Champions League 2021-2022

Cronica meciului Villarreal - Young Boys, scor 2-0, din etapa a patra a grupelor Champions League 2021-2022.

David Petre, 3 noiembrie 2021

Într-o perioadă delicată în care cântăresc greu cele doar 2 victorii obținute în 11 etape de campionat iar în presă se scrie mult despre o posibilă plecare a antrenorului Unai Emery la Newcastle, Villarreal a obținut o victorie crucială în fața lui Young Boys Berna prin care își rezolvă în mare măsură prezența în primăvara europeană, la capătul unui meci în care totuși a suferit teribil la contraatacurile tăioase ale campioanei Elveției pe care în urmă cu trei săptămâni o învinsese clar cu 4-1.

Fără să impresioneze ca joc, Villarreal a profitat în mod pragmatic de erorile defensive ale celor de la Young Boys, reușind să conducă la pauză printr-un gol al lui Capoue pe care apărarea elvețienilor l-a scăpat din marcaj în minutul 36 la o lovitură de colț.

Elvețienii au avut un gol anulat la zece minute de la reluare și au irosit apoi doi mari ocazii pe contraac, însă eforturile lor ofensive au fost zădărnicite de o eroare individuală a lui Fabian Rieder care a pierdut mingea în preajma propriului careu și i-a deschis lui Danjuma calea spre golul de 2-0.

În urma acestui rezultat Villarreal rămâne pe locul 2 al grupei și își poate asigura etapa viitoare calificarea în optimile Champions League dacă va câștiga la o diferență de două goluri meciul de pe teren propriu cu Manchester United, în schimb Young Boys rămâne cu cele 3 puncte câștigate în debutul grupei și are nevoie să câștige meciul următor cu Atalanta pentru a rămâne în cărți pentru primăvara europeană.

Villarreal - Young Boys 2-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Villarreal - Young Boys: Villarreal, fără Gerard Moreno, marcator în meciul tur