Premier League, 19 decembrie 2021, ora 16:00, Wolverhampton, West Midlands
Wolverhampton
00

Wolverhampton – Chelsea 0-0. Remiză albă într-un meci cu doar 12 șuturi la poartă

Wolverhampton și Chelsea au remizat fără goluri înainte de Crăciun

Wolverhampton - Chelsea, scor 0-0. Cronia meciului în care s-a înregistrat al doilea cel mai mic număr de șuturi la poartă într-o partidă dein Premier League 2021-2022

David Petre, 20 decembrie 2021

Învinsă la limită în această lună de Liverpool și Manchester City în ciuda unor bune prestații defensive, Wolverhampton a reușit în sfârșit un rezultat pozitiv în fața unuia din granzii campionatului, o remiză albă contra unei echipe cu multe indisponibilități a lui Chelsea. Thomas Tuchel nu și-a ascuns dezamăgirea că acest meci nu a fost amânat asemenea altora după ce în lotul său au fost detectate șapte cazuri de Covid, însă a trebuit să abordeze jocul în condițiile date, cu doar patru jucători de câmp pe banca de rezerve.

Wolverhampton nu marcase niciun gol pe teren propriu în decembrie, iar fanii de pe Molineux au sperat că această serie s-a încheiat când Daniel Podence a reluat în plasă o centrare a lui Fernando Marcal în minutul 15, însă golul a fost anulat pentru un offside la Raul Jimenez care nu atinsese minge dar influențase faza prin poziționare. A urmat o nouă fază controversată, o fază promițătoare a gazdelor încheiată aparent cu mâna de N’Golo Kante în postură de ultim apărător, dar decizia arbitrală a fost din nou de partea londonezilor. Chelsea a avut posesia dar a contat puțin în ofensivă până la pauză cu o singură pătrundere notabilă a lui Pulisic care nu s-a descurcat însă în careul advers, iar cea mai mare situație de gol a aparținut tot gazdelor la o lovitură de cap a lui Leander Dendoncker blocată însă de Edouard Mendy.

O accidentare a lui Chalobah în finalul primei părți a determinat intrarea lui Saul la pauză, iar Chelsea a dominat autoritar repriza secundă pe fondul retragerii deliberate a gazdelor în propria jumătate. Aparițiile periculoase în careul lui José Sá au fost însă puține, iar meciul s-a îndreptat liniștit spre un 0-0 care îi lasă pe londonezi la șase puncte de liderul Manchester City înainte de Crăciun.

Wolverhampton - Chelsea 0-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Wolverhampton - Chelsea: Doar patru jucători de câmp pe banca lui Chelsea

71

Doar 12 șuturi la poartă: 4 Wolverhampton, 8 Chelsea. Curiozități statistice ale meciului Wolverhampton - Chelsea 0-0

• Au fost doar 12 șuturi la poartă în acest meci (4 pentru Wolverhampton, 8 pentru Chelsea). Într-un singur meci din actualul sezon de Premier League au fost înregistrat mai puține (11 în Brentford - Brighton).
  • În ultimele șapte meciuri de Premier League ale lui Wolverhampton s-au marcat doar 4 goluri (2 pentru Wolves, 2 împotrivă), cel mai mic număr de goluri într-o serie de șapte meciuri consecutive în Premier League din decembrie 1994 - ianuarie 1995 când se marcaseră tot 4 goluri în șapte partide ale lui Crystal Palace.