Hwang Hee-Chan 7
Cody Gakpo 55
Andrew Robertson 85
Hugo Bueno 90+1 (a)

Wolverhampton 1-3 Liverpool. Trei întoarceri de rezultat pentru Cormorani în cinci meciul din acest sezon

Mo Salah a contribuit cu două assisturi la o nouă întoarcere de rezultat pentru Liverpool, câștigătoare cu 3-1 la Wolverhampton unde a fost condusă la pauză.

Cronică scrisă de - autor de articole despre Real Madrid, Bundesliga, Premier League și Ligue 1, contributor din 2020 la turneele finale.
16 septembrie 2023
Mohamed Salah, două pase de gol în meciul Woverhampton - Liverpool 1-3

O primă repriză foarte ștearsă, urmată de o alta în total control – aceasta este Liverpool în actualul sezon, o echipă imprevizibilă care alternează momentele de confunzie defensivă cu cele de maximă fantezie în atac, capabilă și să își piardă avantajul dar și să revină oricând din situații dificile. La fel ca în etapa anterioară la Newcastle, Liverpool a întors din nou rezultatul după o primă repriză slabă și, cel puțin pentru câteva ore, se instalează pe prima poziție în clasamentul Premier League.

Jurgen Klopp se plânsese de dificultatea de a juca la ora prânzului după o pauză FIFA, iar echipa sa nu a avut resurse să îl contrazică. Joe Gomez nu a avut răspuns la pătrunderile lui Pedro Neto iar Woverhapton a defilat în prima parte a întâlnirii, reușind o deschidere rapidă de scor încă din minutul 7 prin Hee-Chan Hwang și irosind apoi mai multe șanse de a-și spori avantajul, cea mai mare dintre ele prin Matheus Cunha care nu a reușit să lovească bine mingea din apropierea porții goale.

Ratările aveau să fie costisitoare pentru gazde. Mohamed Salah a contribuit cu două assisturi la întoarcerea de rezultat semnată de Cody Gakpo (55) și Robertson (85), iar devierea lui Bueno în proprie poartă la execuția din prelungiri a lui Elliott a dus la 3-1 scorul în favoarea Cormoranilor, care semnează astfel a treia întoarcere de rezultat de la 0-1 în cinci etape din actualul sezon.

Wolverhampton - Liverpool 1-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Wolverhampton - Liverpool: Ryan Gravenberch, debut stagional la Liverpool

Statisticile meciului Wolverhampton - Liverpool 1-3