3
  • Chievo
    Chievo
    2

AC Milan – Chievo 3-2. Revenire spectaculoasă a rossonerilor şi al cincilea succes la rând în Serie A

18 martie 2018

În etapa a-29-a de Serie A, AC Milan s-a impus pe teren propriu cu scorul de 3-2 contra celor de la Chievo, prin golurile marcate de Hakan Calhanoglu, Patrick Cutrone şi Andre Silva

Sorrentino

După eliminarea din UEFA Europa League, unde a pierdut în detrimentul celor de la Arsenal, AC Milan va trebui să se concentreze de acum exclusiv pe parcursul din campionat, care rămâne singura posibilitate a rossonerilor de a obţine calificarea în viitoarea ediţie de UEFA Champions League, un obiectiv ce momentan este dificil, dar realizabil, după ce în urmă cu trei luni părea o performanţă cu adevărat imposibil de atins având în vedere parcursul slab din turul campionatului. Cele trei puncte din duelul cu Chievo erau absolut necesare pentru ca AC Milan să continue cursa de urmărire în clasamentul Serie A, iar gruparea milanză şi-a confirmat statutul de favorită reuşind să obţină un succes important în faţa propriilor fani, deşi la capătul unei confruntări cu mult mai multe emoţii decât ar fi fost de aşteptat.

Trei absenţe importante din defensivă pentru tehnicianul Gennaro Gattuso în vederea partidei din această etapă: Davide Calabria, Alessio Romagnoli şi Ignazio Abate au fost indisponibili ca urmare a problemelor medicale, astfel că Fabio Borini a fost titularizat pe postul de fundaş dreapta, cu Ricardo Rodriguez pe flancul opus şi un cuplu de fundaşi centrali format din Leonardo Bonucci şi Cristian Zapata. Franck Yannick Kessie, Lucas Biglia, respectiv Giacomo Bonaventura au evoluat la mijloc, în timp ce tridentul ofensiv al milanezilor a fost format din Suso, Hakan Calhanoglu şi Patrick Cutrone. Atacantul croat Nikola Kalinić nu a fost păstrat nici măcar pe banca de rezerve, antrenorul rossonerilor fiind extrem de nemulţumit de implicarea sa la ultimele antrenamente ale echipei.

O absenţă importantă şi în ceea ce priveşte componenţa liniei de apărare a oaspeţilor, experimentatul fundaş Alessandro Gamberini fiind accidentat. Tehnicianul Rolando Maran a evoluat astfel cu Pawel Jaroszynski şi Fabrizio Cacciatore în cele două benzi şi Mattia Bani, respectiv Nenad Tomovic pe zona centrală. Trei mijlocaşi la închidere (Fabio Depaoli, Ivan Radovanovic şi Lucas Nahuel Castro) în tentativa de a limita iniţiativele ofensive ale milanezilor şi un trident ofensiv alcătuit din Mariusz Stepinski, Roberto Inglese, respectiv Emanuele Giaccherini au completat primul 11 al lui Chievo în partida de pe stadionul Giuseppe Meazza.

AC Milan – Chievo, o primă parte controlată de gazde, dar încheiată în avantaj de formaţia veroneză

Debut de meci excelent pentru oamenii lui Gennaro Gattuso, care au pus presiune pe adversar încă din start şi au părut să îşi facă partida mult mai uşoară prin faptul că au reuşit să deschidă scorul încă din minutul 10, când centrarea de pe partea dreaptă a lui Franck Yannick Kessie a fost respinsă iniţial de experimentatul portarul Stefano Sorrentino, însă a ajuns la Hakan Calhanoglu, care a marcat printr-un şut la colţul scurt. Deşi s-a aflat în dezavantaj pe tabelă, Chievo nu şi-a schimbat maniera de abordare a jocului şi a continuat să rămână grupată în propria jumătate de teren, astfel că nimic nu ar fi preconizat evenimentele surprinzătoarele din ultimul sfert de oră al primei reprize.

0

Fără a pune nicio problemă mult mai titratului său oponent, Chievo a răsturnat situaţia de pe tabelă în doar două minute: oaspeţii au egalat prin Mariusz Stepinski, care a împins balonul în poartă la capătul unei faze la care meritul principal i-a revenit lui Emanuele Giaccherini, autor al unei incursiuni impresionante pe partea stângă. AC Milan nu a apucat să se redreseze dupa lovitura neaşteptată şi s-a regăsit în dezavantaj pe tabelă după un splendid gol înscris de Roberto Inglese doar două minute mai târziu: execuţia puternică şi excelent plasată de la marginea careului a atacantului italian în vârstă de 26 de ani l-a învins pe Gianluigi Donnarumma şi a adus astfel un surprinzător avantaj la pauză pentru gruparea din Verona.

AC Milan – Chievo, revenire spectaculoasă a rossonerilor

Partea secundă a duelului de pe arena de pe stadionul Giuseppe Meazza a reprezentat o cursă contra-cronometru a gazdelor în tentativa de a reveni şi de a obţine trei puncte cruciale. Situaţia a căpătat o turnură favorabilă în minutul 53, când Patrick Cutrone a marcat după ce Stefano Sorrentino a intervenit îniţial la şutul puternic al lui Lucas Biglia. Centralul Maurizio Mariani a anulat iniţial reuşita tânărului atacant italian, însă reluările video au evidenţiat poziţia regulamentară a lui Patrick Cutrone, astfel că golul a fost validat, iar AC Milan avea de acum aproximativ 40 de minute la dispoziţie pentru ca căuta lovitura decisivă.

Forcingul rossonerilor a continuat, însă elanul ofensiv al lui Milan a însemnat de asemenea spaţii mult mai mari în defensivă şi oportunităţi pentru Chievo de a exploata jocul pe contre. Totuşi, oamenii lui Rolando Maran au irosit două şanse foarte mari la capătul unor faze de contraatac în superioritate numerică, Roberto Inglese şi Ivan Radovanovic preferând să încerce o finalizare în locul unei continuări cu pasă către un coleg mai bine poziţionat.

În cele din urmă, AC Milan şi-a completat revenirea cu zece minute înainte de final, graţie unui gol marcat de Andre Silva, intrat pe teren în locul lui Fabio Borini. Centrarea din corner a lui Hakan Calhanoglu nu a fost respinsă corespunzător de apărarea veroneză, iar Andre Silva a profitat de balonul rămas în careu şi a înscris golul care a adus o victorie extrem de importantă pentru echipa sa. După reuşita de la ultima fază a duelului cu Genoa, Andre Silva a fost din nou protagonistul unui gol de trei puncte, graţie căruia AC Milan continuă lupta de la distanţă cu Inter, AS Roma şi Lazio pentru clasarea pe un loc care să îi permită participarea în viitoarea ediţie de UEFA Champions League.