20
Fiorentina
Alessio Romagnoli 17
Franck Kessié 28 (pen)

AC Milan – Fiorentina 2-0. Kessie transformă un penalty și ratează altul în victoria milanezilor

Milan a trecut fără emoții de Fiorentina, pe care revenirea lui Cesare Prandelli pe banca tehnică nu a reușit încă să o resusciteze.

29 noiembrie 2020

AC Milan nu a resimțit absența golgheterului Zlatan Ibrahimovic (accidentat) și nici pe a antenorului Stefano Pioli (infectat cu Covid-19), obținând o victorie lejeră în fața Fiorentinei grație căreia își menține avantajul de cinci puncte în vârful clasamentului Serie A și are cel mai bun început de sezon de la introducerea sistemului cu trei puncte la victorie în 1994.

Revenirea lui Cesare Prandelli pentru un al doilea mandat nu a schimbat dinamica negativă a echipei viola, iar Milan s-a bucurat de o partidă liniștită în care a deschis scorul în minutul 17 prin Alessio Romagnoli și l-a majorat 11 minute mai târziu dintr-un penalty transformat de Kessie, care a irosit apoi o altă lovitură de pedeapsă înainte de pauză.

Fiorentina l-a pus o singură dată la încercare pe Gianluigi Donnarumma la un șut al lui Frank Ribery, prea puțin pentru a încurca o trupă milaneză ajunsă la 21 de meciuri consecutive fără înfrângere în Serie A, de la un 1-2 cu Genoa pe data de 8 martie.

AC Milan - Fiorentina 2-0, fișa tehnică