Fiorentina
Fiorentina
Alessio Romagnoli 17
Franck Kessié 27 (pen)

AC Milan – Fiorentina 2-0. Kessie transformă un penalty și ratează altul în victoria milanezilor

Milan a trecut fără emoții de Fiorentina, pe care revenirea lui Cesare Prandelli pe banca tehnică nu a reușit încă să o resusciteze.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
29 noiembrie 2020

AC Milan nu a resimțit absența golgheterului Zlatan Ibrahimovic (accidentat) și nici pe a antenorului Stefano Pioli (infectat cu Covid-19), obținând o victorie lejeră în fața Fiorentinei grație căreia își menține avantajul de cinci puncte în vârful clasamentului Serie A și are cel mai bun început de sezon de la introducerea sistemului cu trei puncte la victorie în 1994.

Revenirea lui Cesare Prandelli pentru un al doilea mandat nu a schimbat dinamica negativă a echipei viola, iar Milan s-a bucurat de o partidă liniștită în care a deschis scorul în minutul 17 prin Alessio Romagnoli și l-a majorat 11 minute mai târziu dintr-un penalty transformat de Kessie, care a irosit apoi o altă lovitură de pedeapsă înainte de pauză.

Fiorentina l-a pus o singură dată la încercare pe Gianluigi Donnarumma la un șut al lui Frank Ribery, prea puțin pentru a încurca o trupă milaneză ajunsă la 21 de meciuri consecutive fără înfrângere în Serie A, de la un 1-2 cu Genoa pe data de 8 martie.

AC Milan - Fiorentina 2-0, fișa tehnică